Česko zasypal další sníh, jazyky a závěje brzdí dopravu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Nová sněhová nadílka v sobotu opět komplikuje život silničářům a řidičům v Česku. Komplikace jsou prakticky ve všech krajích s výjimkou Prahy, kde napadl jen poprašek, který navíc velice rychle taje. V dopoledních hodinách sněží zejména na Moravě a na horách.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Nejhorší situace je po ránu asi v Libereckém kraji, kde do rána mnohde napadlo dalších až deset centimetrů nového sněhu a nadále sněží. Hlavní tah na Krkonoše blokují v Desné a v Kořenově na Jablonecku kamiony, které na sněhu nemohou vyjet. Silnice I/10 je tam pro nákladní automobily zcela neprůjezdná.

I na hlavních tazích leží vrstva rozbředlého sněhu, a motoristé bez zimní výbavy by proto vůbec neměli vyjíždět. Nákladní vozidla, která vjíždí do Libereckého kraje, by měla mít dostatečnou hloubku dezénu na pneumatikách nebo sněhové řetězy. Těmi by se podle silničářů měli pro jistotu vybavit i motoristé mířící za lyžováním do zimních středisek Jizerských hor a Krkonoš. Nehoda byla zatím hlášena jen z Brniště na Českolipsku, kde auto dostalo smyk a skončilo mimo silnici.

Teploty v Libereckém kraji se ráno pohybují kolem jednoho až čtyř stupňů pod bodem mrazu. Horská střediska hlásí ideální podmínky, na svazích tam leží až 70 centimetrů sněhu a většina středisek je už v provozu. Velký nápor motoristů se očekává na silnicích směrem na Harrachov, kde by se měl konat závod SP ve skocích na lyžích.

Jazyky i na rychlostní silnici R6

Sněžení, vznikající sněhové jazyky na silnicích a silný vítr komplikují dopravu i na západě Čech, a to jak v Plzeňském a Karlovarském kraji. Řidiči by měli jízdě věnovat maximální pozornost v celých západních Čechách, upozorňují silničáři. 

V Karlovarském kraji podle Ředitelství silnic a dálnic sněží na celém území kraje, srážky doprovází silný vítr. Na silnicích prvních tříd je vrstva rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, na silnicích nižších tříd jsou na vozovce zbytky sněhu po pluhování. Sněhové jazyky hrozí v Krušných horách a v horských oblastech Chebska, Karlovarska i Sokolovska, mohou být místy i na rychlostní silnici R6. 

Také v Plzeňském kraji cestáři odstraňují nově napadaný sníh. Se sněžením musejí počítat řidiči na dálnici D5 i na jiných místech kraje. Na silnicích je po chemickém ošetření většinou vrstva rozbředlého sněhu, místy nová sněhová vrstva. Silný vítr tvoří sněhové jazyky na Tachovsku, Stříbrsku, Rokycansku, Domažlicku, Plzeňsku na Klatovsku i na Šumavě. Dálnice D5 musela být ráno ve směru na Prahu na půl hodiny uzavřena kvůli vyproštění nákladního vozidla, které havarovalo na 136 kilometru.

Na Vysočině je nejhůř na Žďársku

Na Vysočině s různou intenzitou sněží, na některých místech se tvoří sněhové jazyky. Napadlo od pěti do deseti centimetrů sněhu. Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, jsou buď mokré nebo s ujetou vrstvou sněhu krytou inertním posypem, řekl dispečer krajské správy a údržby silnic. 

Horší situace je na Žďársku, kde napadlo více sněhu. Řidiči by podle dispečera neměli do vyšších poloh vyjíždět bez zimní výbavy. Teploty se na Vysočině ráno pohybovaly od minus dvou do minus čtyř stupňů Celsia. Přes den by v kraji mělo podle meteorologů sněžit a teploty se vyšplhají na minus jeden až plus tři stupně Celsia.

V Krkonoších stále sněží

Také v Královéhradeckém a Pardubickém kraji v noci napadlo několik centimetrů sněhu, ve vyšších polohách se tvoří sněhové jazyky a závěje. Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, vyplývá z informací silničářů. 

Například na Hradecku, Trutnovsku, Jičínsku a Holicku stále sněží. Na hlavních silničních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, na silnicích ve vyšších polohách leží uježděná vrstva sněhu, která například v Krkonoších dosahuje pěti centimetrů.

Nejhůř bude na Moravě

V ranních hodinách se hlavní srážkové pásmo přesunulo z Čech na Moravu, kde by mělo v sobotu napadnout až 15 centimetrů sněhu, a to i v nižších polohách. Dopravu ve Zlínském kraji proto od časného rána komplikuje husté sněžení.

Rozbředající sníh po chemickém ošetření leží na Kroměřížsku, Zlínsku a Slovácku i na hlavních tazích, silničáři proto motoristy nabádají, aby jezdili opatrně. Na silnicích Vsetínska je od středních poloh sněhová kaše, místy i vyjeté koleje. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. 

Na Slovácku a Zlínsku leží na silnicích nižších tříd vrstva nového sněhu, na Kroměřížsku rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Motoristé by měli být opatrní i v horských oblastech Vsetínska. Na vozovkách totiž leží nesouvislá ujetá vrstva sněhu od dvou do šesti centimetrů a místy jsou i vyjeté koleje.  

Vyprošťovali zapadlý sypač

Jen se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice v Jihomoravském kraji. Přes noc napadlo několik centimetrů sněhu, místy dále sněží. Situaci na silnicích první, druhé i třetí třídy hodnotí silničáři jako mimořádně naléhavou. Informuje o tom dispečink krajské správy a údržby silnic. 

V nižších polohách leží na silnicích rozbředlý sníh, ve vyšších polohách, například v Bílých Karpatech a Drahanské vrchovině, kryje silnice uježděná vrstva sněhu s posypem. Bez větších potíží řidiči projedou hlavními ulicemi v Brně a po dálnici D1 mezi Brnem a Vyškovem. Všude jinde je silničáři varují před novým sněhem a sníženou viditelností. 

Noční sněžení zaměstnalo jak silničáře, tak hasiče, kteří před půlnocí ve Džbánicích na Znojemsku vyprošťovali zapadnutý sypač. Vůz se čtyřmi tunami posypového materiálu vytáhl zpět na vozovku speciální vyprošťovací automobil.

Na Jesenicku jazyky i závěje

Na silnicích na Javornicku v okrese Jeseník se ráno kvůli větru tvoří sněhové jazyky, místy i závěje. Před možným vznikem sněhových jazyků silničáři řidiče varují i na Protivanovsku a Konicku v okrese Prostějov. Na severu Olomouckého kraje musí motoristé počítat s ujetým nebo rozbředlým sněhem. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. 

Na Šumpersku a Jesenicku leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření i na hlavních tazích, na vedlejších silnicích zůstává ujetá sněhová vrstva s posypem. Řidiči na ni mohou narazit i na silnicích nižších tříd v okrese Olomouc. 

Dopravu navíc komplikuje další sněžení, například na Přerovsku nebo Olomoucku. Teploty se ráno pohybují od minus osmi do minus jednoho stupně Celsia.

Tagy: silnice komplikace sníh kalamita

Zdroje: ČTK