Česko-slovensko-čínská komora změnila svůj web. Zmizela z něj kontroverzní politická podpora
Česko-slovensko-čínská komora, která se pokouší o propojení byznysu mezi Čínou a firmami na Olomoucku má nové webové stránky. Oproti starší verzi zmizely zmínky o politické podpoře některých kontroverzních osobností a jako partner přibyla firma Tesco SW Josefa Tesaříka. Šéf komory tvrdí, že i bez zmínky na webu má komora politickou podporu i nadále, píše Jakub Mikel na webu Hlídací pes.
Česko-slovensko-čínská komora, která se snaží o propojení lokálních byznysmenů s Čínou má nové webové stránky. Jsou o něco uhlazenější a profesionálnější než jejich předchozí verze. Hlavně z nich ovšem zmizela politická podpora od některých kontroverzních politiků. Ta vrhala na komoru negativní světlo. Prezident komory Roman Spáčil však tvrdí, že politickou podporu má komora i nadále.
"Politickou podporu jsme vždy měli a máme i nadále. Bez této podpory není možné oficiálním způsobem zvát představitele provinčních vlád z Číny. Pouze jsme se rozhodli, že není potřeba tyto představitele uvádět. Nemají s naší komorou nic společného. Budou ale vždy uvedeni a zveřejněni při jednotlivých akcích, jako tomu bylo doposud. Na tom se nic nemění," vysvětluje Spáčil.
Šarapatka, Kmoníčková a Hrad
Na starých webových stránkách se komora chlubila politickou podporou napříč politickým spektrem. V době vzniku komory převzal politickou záštitu tehdejší senátor Zdeněk Škromach. Komora svou činnost dokonce slavnostně zahájila přímo v Senátu, právě díky podpoře Škromacha a také dalšího senátora, Františka Čuby. Škromachovo jméno na stránkách komory zůstává i v nové verzi, byť samotný Škromach je již bez jakékoliv politické funkce. Měl by fungovat jako poradce komory.
Záštitu komoře poskytovala také Indira Gumarova Kmoníčková, manželka bývalého ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře a nynějšího velvyslance v USA Hynka Kmoníčka, a také Milan Šarapatka, bývalý člen strany Úsvit přímé demokracie a člověk známý svými proruskými názory. Šarapatka se například zúčastnil jako jeden z pozorovatelů kontroverzního referenda na Krymu. Obě jména na nových stránkách již nejsou k dohledání.
Komora letos 10. června pořádala v hotelu Flora první Česko-slovensko-čínské investiční a obchodní fórum. Záštitu nad akcí převzal nejen hejtman Ladislav Okleštěk (ANO), ale i prezident republiky Miloš Zeman. Z Hradu byl dokonce na akci vyslán šéf hradního analytického oddělení Radek Augustin. Na fóru nechyběli ani primátor Olomouce Antonín Staněk. Celá akce se konala v BEA Campusu. Ten patří vlivnému olomouckému podnikateli Josefu Tesaříkovi. Jeho firma Tesco SW je nově uvedena na webu jako partner komory.
"Co se týče partnerů naší komory, tak pouze postupně doplňujeme společnosti, které jsme v minulosti pouze veřejně neuváděli. V tuto chvíli máme a spolupracujeme s cca 20 partnery (některé budeme teprve přidávat) a společnost, na kterou se dotazujete, se řadí mezi všechny ostatní," vysvětluje Spáčil.
Lokální podpora zůstává institucionální
Přímo na Olomoucku spolupracovala politicky komora již s hejtmanem Jiřím Rozbořilem (ČSSD). Zimní hejtman Oto Košta (ANO) ve své pozici mnoho nestihl, avšak jeho nástupce a současný hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) se začátkem roku sešel s prezidentem komory Spáčilem na oficiální schůzce. Následně obdržela komora dotaci 250 000 korun z krajského rozpočtu.
Mezi další partnery komory by měly patřit Hospodářská komora ČR, její olomoucká okresní pobočka, agentura Czechturism, město Olomouc, Olomoucký kraj. Komora také uvádí spolupráci s periodikem Prague Chinese Times, Baletním studiem Olomouc, Konfuciovým institutem, advokátní kanceláří Zuzany Rennerové, agentura PSČ Agency, společností zabývající se prezentací obsahu iPublishing a filmovým studiem Twin Star Film. Jako poslední partner je uvedena čínská společnost Fondesy. Její zakladatel Liu Xudong (v české transkripci Liou Sü-tung, pozn. red.) je pak na stránkách komory uveden jako hlavní poradce pro Čínu.
Jakub Mikel pro Ústav nezávislé žurnalistiky
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,210 | 25,330 |
USD | 24,210 | 24,390 |