Česko oslavilo výročí Sametové revoluce. Kytice od Babiše, Zemana a Okamury letěly do koše
17. 11. 2018 – 10:12 | Zpravodajství | roj

Oslavy výročí 17. listopadu provázela vyhrocená atmosféra. Lidé vládní politiky, kteří se účastnili pietních akcí, vypískávali a žádali jejich demisi. Kytice od premiéra Andreje Babiše, prezidenta Miloše Zemana i šéfa SPD Tomia Okamury demonstranti vyhodili do koše. Na několika místech po republice se konaly protesty proti premiérovi, který odletěl za synem do Švýcarska.
Největší protest byl na Staroměstském náměstí, kde tisíce lidí žádaly Babišovu demisi zejména kvůli kauze Čapí hnízdo. Shromáždění a různé připomínky 17. listopadu se konaly i jinde v republice, byly ale menšího rozsahu než v hlavním městě. Oslav v Česku a protestů proti premiérovi si všimla i zahraniční média.
Sám premiér položil kytici k památníku na pražské Národní třídě už těsně po půlnoci, hned ráno odletěl za svým synem do Švýcarska. Oba jsou kvůli Čapímu hnízdu mezi obviněnými a výroky jeho syna o údajném únosu na Krym v posledních dnech vyostřily politickou situaci. Už dříve premiér prohlásil, že nikdy sám neodstoupí.
Andrej Babiš na Národní třídě v Praze
| zdroj:
Facebook Andreje Babiše
Vzpomínkové akce u památníku 17. listopadu na Národní třídě provázely zprvu konflikty a několik incidentů. Policie se zabývá případy, kdy lidé vyhodili do odpadkového koše kytici premiéra, šéfa SPD Tomia Okamury i květiny zaslané prezidentem Milošem Zemanem. Nyní zjišťuje, zda majitelé květin chtějí nahradit škodu. Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček označil demonstranty, kteří vyhazovali kytice do koše, za fašistickou lůzu podporovanou TOP 09.
Během dne se na Národní třídě vystřídali zástupci nekomunistických parlamentních stran, ty vládní přítomní většinou provázeli pískotem. Poté se situace uklidnila, množství lidí včetně rodin s dětmi přicházelo na místo brutálního potlačení studentského shromáždění v listopadu 1989 zapálit svíčky, položit květiny, setkat se s přáteli.
Plný Staromák proti Babišovi
Staroměstské náměstí se odpoledne téměř celé zaplnilo lidmi, kteří žádali demisi Babiše a dávali najevo nesouhlas s jeho politikou i chováním. Volali Demisi nebo Česko není Rusko. "Je nemyslitelné, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk vedený jako agent StB. Nebudeme dělat, že to je normální, chceme, aby se Andrej Babiš vzdal funkce," prohlásil Mikuláš Minář, předseda pořádajícího spolku Milion chvilek pro demokracii. Na pražském Klárově se sešlo i několik desítek lidí, kteří Babiše naopak podpořili.
Na Václavském náměstí se do pozdního večera konal Koncert pro budoucnost. Řečníci tam hovořili především o svobodě a kritizovali současnou vládu. Na pódiu se během více než pěti hodin podle pořadatelů vystřídalo 17 hudebních formací a dvě desítky řečníků. Akci, která skončila zhruba ve 22:00, v chladném počasí přihlíželo několik tisíc lidí.
Babiš v posledních dnech čelil výzvám opozice k demisi kvůli informacím z rozhovoru svého syna, který novinářům Seznamu Zprávy řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo unesen na Krym. Premiér jeho slova přičítá duševní nemoci. Opakovaně hovořil o tom, že aktuální kauza je od novinářů hyenismus a že jde o připravenou kampaň proti němu, která byla záměrně načasovaná na období před 17. listopadem.
Babiš dnes v krátkém videu uvedl, že tento rok přijel na Národní třídu uctít památku studentů dřív, protože ráno letí za synem, který podle něj trpí schizofrenií. Chce mu pomoci, uvedl. Policie nyní prověřuje také okolnosti pobytu Babiše juniora na Krymu.
Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku listopadových událostí z let 1939 a 1989 na pražském Albertově. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima vyjádřil přesvědčení, že dokud budou Češi jednotní, svobodu a demokracii uhájí. Lidé si dnes také připomněli události roku 1939 spojené s uzavřením českých vysokých škol a smrtí studenta Jana Opletala na každoročním pietním aktu u Hlávkovy koleje.
Protestů po celé zemi si všimli i v zahraničí
Pietní akce připomínající události let 1939 a 1989 i protestní shromáždění se konaly také v dalších velkých městech. Několik stovek lidí přišlo odpoledne na demonstraci proti premiérovi Babišovi v Brně. Mnozí z nich drželi v rukou transparenty, které označovaly Babiše za podvodníka, lháře nebo agenta StB.
Přibližně 200 lidí prošlo odpoledne centrem Ostravy. Průvod k výročí 17. listopadu uspořádaly ostravské kulturní a vzdělávací instituce. Studenty a další oběti boje za svobodu a demokracii si připomněli i obyvatelé Liberce. V mrazivém počasí zazněla i kritika na adresu premiéra.
Prezident Zeman se dnes nezúčastnil žádné vzpomínkové akce. Slovenský prezident Andrej Kiska v dnešním prohlášení označil 17. listopad za nejdůležitější den moderních dějin Slovenska. V tento den země podle něj oslavuje mládí, odvahu a svobodu. Spolu s premiérem Peterem Pellegrinim se zúčastnil v Bratislavě kladení věnců k památníku. Památník připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střeženou hranici.
České připomínky 17. listopadu 1989 zaregistroval i německý, britský či ruský tisk. Zahraniční média zdůrazňují, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem premiéra Babiše a jeho syna. Britská BBC nebo agentura AP zaznamenaly mnohatisícové demonstrace v Praze.
"Český ministerský předseda tajně položil věnec," zní titulek dnešní zprávy k 17. listopadu serveru deníku Süddeutsche Zeitung. Podle deníku Babiš položil věnec u pietního místa uprostřed noci "zjevně ze strachu před protesty kvůli korupční aféře". Agentura AP napsala, že výročí sametové revoluce využily tisícovky lidí k manifestacím proti Babišovi.