Česko nemá na Ukrajině velvyslance už rok. Není vítán

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na Ukrajině není již více než rok český velvyslanec a je otázkou, zda na jeho případný příjezd nyní nebude mít dopad i současná diplomatická roztržka mezi Prahou a Kyjevem.

Šéf zahraničního výboru ukrajinského parlamentu Taras Čornovil podle internetového deníku Ukrajinska pravda připustil, že ukrajinské ministerstvo zahraničí záměrně oddaluje souhlas s příjezdem. 

Obě země si navíc v uplynulých dnech navzájem vyhostily diplomaty. Nejprve vyhostila Ukrajina dva lidi z českého velvyslanectví v Kyjevě kvůli údajné špionáži. Česká republika na to pak reagovala stejným krokem v rámci reciprocity. 

Vztahy se tak vyhrotily, ale ochladly už před časem, kdy Česko udělilo azyl bývalému ukrajinskému ministrovi Bohdanu Danylyšynovi. Právě to bylo podle české strany zřejmě důvodem k vyhoštění, nikoli špionáž. Vyhoštění přišlo den poté, co Danylyšyn v Praze oznámil založení nevládní organizace. 

Čornovil: Naše vztahy s Českem se budou dál zhoršovat

Čornovil deníku Ukrajinska pravda také řekl, že diplomatický konflikt zahrnující vyhoštění byl "dobře vymodelovaný na Ukrajině". Podle jeho slov byl případ Danylyšyna, který v ČR získal azyl, pouze jakousi záminkou, nikoli příčinou vyhrocení vztahů. A míní, že se budou dál zhoršovat. "Diplomatický konflikt se odrazí na strukturách EU a bude mít negativní dopad na integraci Ukrajiny s Evropou," uvedl Čornovil, který byl zvolen poslancem za vládní Stranu regionů. 

Prospěch z toho podle něj budou mít zastánci celní unie s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem. Uvedl, že jde o "provokaci", za kterou stojí proruské síly v ukrajinském politickém vedení.

Soudí také, že vzhledem k chystanému podpisu dohody o přidruženém členství mezi Ukrajinou a sedmadvacítkou budou vznikat další diplomatické konflikty mezi Kyjevem a státy EU. Podle něj však půjde o státy, které mají v unii větší vliv než Česko.

Odjeli dva ukrajinští diplomaté

Na českou misi v Kyjevě se prý chystá jako velvyslanec Ivan Počuch, dosavadní ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí. Bývalý velvyslanec v Kyjevě Jaroslav Bašta odešel na začátku loňského roku kvůli zdravotním problémům. Počuch k odjezdu potřebuje souhlas hostitelské země. Na jeho udělení tak nejspíš mají dopad současné vztahy, které jsou na bodu mrazu. České ministerstvo zahraničí se oficiálně k novému velvyslanci nevyjadřuje. 

Česká diplomacie nařídila v úterý odjezd dvěma ukrajinským diplomatům. Domů musel zamířit mimo jiné vojenský atašé zastupitelského úřadu. Byla to reakce na to, že Ukrajina v pátek vyhostila dva zástupce české mise v Kyjevě. 

Podle informací ukrajinské kontrarozvědky pracovníci české ambasády plukovník Zdeněk Kubíček a majorka Petra Novotná po řadu let s pomocí dvou ukrajinských placených spolupracovníků získávali informace o vývoji nové ukrajinské letecké a raketové techniky včetně zakázek pro Rusko. Česká diplomacie ale vyhoštění dala do souvislosti s nedávným udělením českého azylu pro ukrajinského exministra, který je ve své vlasti trestně stíhán. 

Nový velvyslanec by měl složitou úlohu

To, že na Ukrajině není již delší dobu velvyslanec, připomněl také server Aktuálně.cz. "Pokud dostane pan velvyslanec Počuch agrément, bude se pohybovat ve velmi obtížném prostředí, jeho hlavním úkolem bude pokusit se zmírnit dopady této roztržky," řekl serveru místopředseda zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Velvyslanec nebude muset řešit jen tuto věc, bude muset dohlížet i na korektní vydávání víz Ukrajincům. Podle české diplomacie se v minulosti před konzulátem objevovala pouliční vízová mafie.

Tagy: Ukrajina velvyslanec Kyjev

Zdroje: ČTK