Soud zastavil mnohaleté stíhání exministryně Součkové

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Obvodní soud pro Prahu 2 ve středu rozhodl o zastavení stíhání bývalé ministryně zdravotnictví Marie Součkové. Žena čelí obžalobě z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele v kauze Diag Human.

Součková údajně uzavřela nevýhodné smlouvy o právní pomoci mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem ve sporu s firmou Diag Human, čímž státu způsobila téměř desetimilionovou škodu. 

Promlčený čin

Podle rozhodnutí soudu se sice dopustila jednání popsaného v obžalobě, nechtěla ovšem zvýhodnit Nováčka, ale uspět v kauze Diag Human. Podle obvodního soudu se dopustila porušení povinnosti při správě cizího majetku, tento čin již byl ale promlčen. Rozhodnutí o zastavení stíhání je nepravomocné, státní zástupce si ponechal lhůtu na případné podání stížnosti. Obvodní soud v minulosti Součkovou čtyřikrát obžaloby zprostil, všechny osvobozující verdikty zrušil pražský městský soud. 

Někdejší ministryně podle spisu najala Nováčka, ačkoli věděla, že měla kauzu Diag Human předat k červenci 2003 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Smlouva byla podle spisu nevýhodná - právník dostal za zastupování ve sporu s Diag Human zhruba deset milionů korun. Dalších deset milionů korun měl advokát získat při vypovězení smlouvy. Kdyby spor vyhrál, obdržel by 170 milionů korun. 

Obvinění už od ledna 2005

Součková byla obviněna v lednu 2005, první hlavní líčení v její kauze začalo v dubnu 2006. Exministryně odmítla obvinění s tím, že případ má politický podtext. 

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem dále soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Tagy: obvinění

Zdroje: ČTK