Česko má staronového premiéra. Zeman dal Babišovi ještě jednu šanci

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 6. 6. 2018 15:40) - Aktuality autor: von

Andrej Babiš dnes dostal nový pokus na složení vlády. Prezident Miloš Zeman ho dnes na Pražském hradě jmenoval znovu předsedou vlády. Babiš, který složil premiérský slib, zkusí získat podporu ve Sněmovně s menšinovou vládou s ČSSD a podporou komunistických poslanců.

Před pěti měsíci předával Andrej Babiš prezidentovi demisi, dnes dostal další pokus sestavit vládu

Před pěti měsíci předával Andrej Babiš prezidentovi demisi, dnes dostal další pokus sestavit vládu,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Zeman po jednání požádal Babiše, aby mu v přiměřené době předložil návrh na složení vlády, aby se mohl s jeho členy seznámit. Popřál mu, aby tentokrát získal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident nevyloučil to, že nový kabinet by mohl být jmenován koncem června. Hlasování o důvěře by pak očekával v první či druhé dekádě července.

Babiš novinářům po jmenování řekl, že požádal Zemana o schůzku 16., nebo 17. června, tedy o víkendu po vyhlášení výsledků referenda v ČSSD o vstupu do vlády. Na jednání, které by mělo být v Lánech, by chtěl prezidentovi přinést kompletní seznam ministrů budoucího kabinetu. Celá vláda by podle něj mohla být jmenována v týdnu od 25. června, o důvěru by Sněmovnu mohla požádat 11. července. Podpis koaliční smlouvy očekává před hlasováním o důvěře a bude chtít, aby se pod ni podepsali všichni poslanci ANO i ČSSD.

Pod dohodou s KSČM o toleranci vlády podpisy poslanců být podle Babiše nemusí. Tato dohoda podle něj bude volná a nezavazuje vládu, aby hlasovala pro poslanecké návrhy komunistů.

Babiš nemá ohledně ministrů jasno

Pokud členové ČSSD v referendu vstup do vlády schválí, strana obsadí pět ministerstev. Ministerstvo vnitra by měl vést předseda ČSSD Jan Hamáček, ministerstvo práce a sociálních věcí bývalý náměstek na tomto úřadu Petr Krčál, zemědělství prezident Potravinářské komory Miroslav Toman a kultury olomoucký primátor Antonín Staněk. Na ministerstvo zahraničí chce ČSSD navrhnout europoslance Miroslava Pocheho. Zeman mu ale vyčítá, že se v minulosti vyslovil pro přijímání uprchlíků. Poche v prezidentské volbě podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.

Babiš nechtěl o personálním sporu mluvit. O záležitosti se chystá jednat s Hamáčkem, sejdou se tento týden. "Budu se snažit, abychom byli bez konfliktu, abychom našli dohodu," řekl. Nekomentoval ani změny mezi ministry za hnutí ANO. Řekl pouze, že zatím ještě není jasno v tom, s kým počítá nadále a s kým ne.

Topolánkův rekord nepadl

Zeman dnes nechtěl před médii kandidáty na ministry komentovat. Případné diskuse o nich chce vést s Babišem. Prezident nevyloučil možnost, že při hlasování o důvěře vlády navrhovaný kabinet ve Sněmovně opět osobně podpoří. Vyjadřoval by se v takovém případě i o programovém prohlášení vlády, o kterém řekl, že mu je sympatické a rád mu vyjádří podporu.

Babiš po jmenování slíbil bojovat za české národní zájmy na půdě Evropské unie, bojovat proti korupci, plýtvání a za efektivní stát. "Budu naslouchat občanům a budu bojovat za jejich lepší život. A budu plnit předvolební sliby," řekl. Na novinářský dotaz, jak hodnotí, že vláda bude vládnout s podporou komunistů, řekl, že s podporou komunistů byli zvoleni i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus a vládu s nimi chtěl vytvořit tehdejší předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Doba mezi konáním voleb a tím, kdy vláda získá důvěru, bude nyní nejdelší od roku 1993. Dosud nejdéle čekalo Česko na kabinet s důvěrou na přelomu let 2006 a 2007, kdy se Mirku Topolánkovi podařilo uspět ve Sněmovně až napodruhé, a to 230 dnů po skončení voleb. Dnes uplynulo od posledních sněmovních voleb 228 dní, na kabinet s důvěrou ale země bude muset ještě nějakou dobu počkat.

Tagy: Česko domácí český premiér česká vláda český prezident česká politika Poslanecká sněmovna ČR

Zdroje: ČTK