Českem se šíří nebezpečný spam, který žádá o výkupné

- Aktuality autor: pal

Čeští uživatelé internetu jsou opět v ohrožení. Internetem se šíří spam, který zašifruje soubory, zamkne obrazovku a požaduje výkupné. Informovala o tom firma Eset, která se zaměřuje na vývoj a distribuci antivirových programů. 

Ilustrační snímek: Nový spam, který koluje po českém internetu, je velmi nebezpečný

Ilustrační snímek: Nový spam, který koluje po českém internetu, je velmi nebezpečný,zdroj: ThinkStock

Podvodná zpráva se tváří jako e-mail od důvěryhodné instituce, která uživatele upozorňuje na nezaplacené faktury, informuje o zásilce nebo o nevyřízené objednávce. V příloze zprávy se nachází spustitelný soubor, který do počítače stáhne nebezpečný program Elenoočka.

"Elenoočka je obávaný downloader a maily, které jej šíří, vypadají čím dál důvěryhodněji. To, že tento malware byl již podruhé po sobě využit k šifrovacímu vyděračskému útoku namísto tradičních bankovních útoků, je pozoruhodné," říká Robert Šuman vedoucí pražského analytického týmu Esetu.

Škodlivý program Elenoočka byl totiž použitý už loni k tomu, aby do počítače oběti stáhla a nainstalovala specializovaný program na vykrádání bankovního účtu. Na obrazovce uživatele se pak objevila výzva k zaplacení výkupného.

Odborníci radí všem uživatelům zálohovat data a aktualizovat software. Nutností je používání ochrany PC (antivirové a antispyware programy). 

Tagy: Česko bezpečnost na internetu spam internetová bezpečnost média a internet

Zdroje: ČTK