Hackeři útočí na internetové bankovnictví. Pomocí spamů o falešném dluhu

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Policie eviduje několik případů, kdy lidé přišli po útoku hackerů o peníze prostřednictvím internetového bankovnictví. Kontrolu nad účtem okradení ztratili kvůli viru, který si do počítače nejspíš stáhli z podvodného e-mailu.   

Případ totiž velmi pravděpodobně souvisí se spamem, který v posledních měsících dostaly do e-mailových schránek tisíce lidí.

Hackeři rozeslali e-maily o údajném dluhu adresátů. Po otevření přílohy jim počítač napadl trojský kůň. Zatímco v textu e-mailu byla fiktivní čísla a podpisy neexistujících lidí, virus je mimořádně nebezpečný. Stažením viru získávají hackeři plnou kontrolu nad počítačem.

"V případě, že občan obdrží nebo v minulosti obdržel tuto výzvu, radíme jediné. Smazat, neotvírat. Pokud došlo k otevření přílohy, je nutné počítač odpojit od internetu a v nejkratší době ho přeinstalovat," řekla tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje Veronika Hyšplerová. 

Poškození by se podle kriminalistů neměli připojovat k internetovému bankovnictví. Právě to podle mluvčí po Hyšplerové naposledy udělal muž ze středních Čech, který poté přišel o peníze.

"Při přihlášení do svého internetového bankovnictví vyplnil login a heslo. Potvrzující SMS mu nepřišla, místo toho se otevřelo nové okno prohlížeče a stránky se jevily jako stránky příslušné bankovní instituce. Zde byl uživatel vyzván k potvrzení instalace aplikace, která mu byla následně zaslána na mobilní telefon," popsala případ Hyšplerová. Po stažení aplikace a zadání kódu do internetového bankovnictví získali hackeři plnou kontrolu nad jeho bankovním účtem a peníze z účtu převedli. 

Útoky na bankovní účty se podle policie objevují v celé zemi. Ústečtí kriminalisté je vyšetřují proto, že jako první případy evidovali. 

Tagy: krádež hackeři e-mail spam

Zdroje: ČTK