Dnes je sobota 25. března 2023., Svátek má Marián
Počasí dnes 12°C Dešťové přeháňky

Českem se prožene silný vítr, bude se blížit orkánu

Českem se prožene silný vítr, bude se blížit orkánu
zdroj: Profimedia

Celé Česko zasáhne v pátek a v sobotu silný vítr. Na horách může v nárazech dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, tedy téměř síly orkánu.

Vyplývá to z výstrahy, kterou v pátek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Na horách se kromě toho mohou v sobotu tvořit závěje a sněhové jazyky.

„Již v pátek večer začne vítr zesilovat v západní polovině Čech jihozápadní vítr a měnit se na západní až severozápadní, s nárazy kolem 70 kilometrů za hodinu, na horách kolem 110 kilometrů za hodinu,“ oznámili ústav. „Po půlnoci na sobotu začne vítr zesilovat i na ostatním území, i zde očekáváme podobné hodnoty nárazů větru s výjimkou části Českomoravské vrchoviny a Moravy, kde budou nárazy severozápadního větru i v nižších a středních polohách dosahovat 70 až 90 kilometrů za hodinu,“ upřesňují meteorologové.

V západní polovině Čech začne vítr slábnout v sobotu po poledni, na ostatním území České republiky až později odpoledne a večer.

Výstraha před silným větrem platí už od pátečních 20:00 do sobotních 13:00 pro celý Karlovarský a Plzeňský kraj, většinu Ústeckého kraje a západní části Středočeského a Jihočeského kraje. Od 01:00 v sobotu už platí výstraha pro celé Česko. Kromě dříve zmíněných regionů na západě Čech výstraha končí v sobotu v 19:00.

Meteorologové varují, že kvůli větru mohou padat stromy a větve, což pak může způsobit problémy na silnicích nebo v dodávkách elektřiny. Vítr pak může také působit potíže při řízení aut. ČHMÚ proto doporučuje omezit vycházení a jízdy autem a sledovat meteorologické a dopravní zpravodajství. Lidé by také měli upevnit volně položené věci venku a zajistit okna.

V souvislosti se silnějším větrem a sněžením očekává ČHMÚ v sobotu zejména v horských oblastech na severozápadě, severu a severovýchodě země tvorbu sněhových jazyků a v části Jizerských hor a v Krkonoších i závějí. Výstraha před sněhovými jazyky a závějemi platí od noci na sobotu až do sobotních 20:00.

Zdroje:
ČTK, ČHMÚ