Dnes je sobota 10. června 2023., Svátek má Gita
Počasí dnes 24°C Dešťové přeháňky

Českého lva za nejlepší celovečerní film roku 2022 získal snímek Il Boemo

Českého lva za nejlepší celovečerní film roku 2022 získal snímek Il Boemo
Tvůrci filmu Il Boemo: Režisér Petr Václav, herec a zpěvák Vojtěch Dyk. a producent Jan Macola | zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Českého lva za nejlepší celovečerní film roku 2022 získal snímek režiséra Petra Václava Il Boemo o osudech skladatele Josefa Myslivečka. Cenu převzal producent Jan Macola. Film na dnešním předávání 30. ročníku Českých lvů v pražském Rudolfinu proměnil šest z 11 nominací. Uspěl také v kategoriích režie, masky, zvuk, kostýmy a scénografie. Postavu Myslivečka ztvárnil Vojtěch Dyk.

Il Boemo soutěžil na loňském 70. ročníku filmového festivalu ve španělském San Sebastiánu. Hlavní cenu festivalu Zlatou mušli sice nezískal, ale podle režiséra Václava je pro českou kinematografii velký úspěch už to, že byl vybrán do hlavní soutěže. Akademici snímek Il Boemo nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Do užšího výběru se nedostal.

Nejvíc nominací, 12, mělo mysteriózní drama Arvéd. Film Vojtěcha Maška vyprávějící příběh reálné postavy - nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu, proměnil tři, a to v kategoriích herec v hlavní roli, scénář a hudba. Snímek obdržel i nestatutární cenu za nejlepší filmový plakát.

Za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli si sošku odnesla Klára Melíšková za roli zdravotní sestry obviněné z vraždy pacientky ve filmu Podezření. „Jsem šťastná a dojatá. Tohle byl pro mě nejsilnější příběh, který jsem skrze sebe nechala projít,“ podotkla ke své roli.

Ocenění za nejlepší mužský výkon v hlavní roli získal Michal Kern za roli Jiřího Arvéda Smíchovského ve filmu Arvéd režiséra Vojtěcha Maška.

Českého lva za vedlejší role si odnesli Martha Issová za ztvárnění postavy Terezy ve filmu Alice Nellis Buko a Marsell Bendig za roli ve filmu režiséra Adama Sedláka Banger natočeném na iPhone.

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii obdržela filmová dramaturgyně Marcela Pittermannová, která stála u zrodu mnoha filmů a pohádek pro děti. Řada z těchto snímků byla oceněna na domácích i světových festivalech, například Malá mořská víla nebo Páni kluci. Druhou cenu za mimořádný české kinematografii převzal Jan Jíra, který stál u zrodu tuzemských filmových klubů. Českého lva za mimořádný počin v oblasti audiovize získali Milada a Eduard Kučerovi, Alice a Petr Šikošovi a Petra a Pavel Slámovi za filmové digitální restaurování.

Ocenění Český lev za nejlepší televizní seriál získali tvůrci divácky úspěšného kriminálního seriálu Devadesátky režiséra Petera Bebjaka, který se loni stal s průměrnou sledovaností 2,23 milionu diváků nejsledovanější sérií České televize za posledních 18 let. Českého lva za nejlepší animovaný film dostal film Zuza v zahradách režisérky a výtvarnice Lucie Sunkové natočený podle stejnojmenné knihy Jany Šrámkové.

Večerem, který začal krátkým průřezem třiceti let české kinematografie, provázel režisér, herec a moderátor Jiří Havelka. O hudební doprovod se postarali The Antagonists Jana P. Muchowa a zpěvačka, skladatelka a držitelka Oscara Markéta Irglová, která zazpívala oceněnou píseň Falling Slowly z filmu Once. Křišťálové sošky předávali laureátům moderátoři uplynulých ročníků Českých lvů.

profimedia-0663112158 Sošky Českého lva | zdroj: Radek Plavecký / Právo / Profimedia

O nominacích ocenění Český lev hlasovalo 183 členů z celkového počtu 371 členů ČFTA. Vybírali z 47 hraných celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů, 16 televizních děl, devíti animovaných a deseti krátkých filmů. V závěrečném hlasování hodnotili akademici 32 titulů v 19 statutárních kategoriích. Více informací ZDE.

Za třicetiletou historii Českého lva má na svém kontě nejvíce sošek filmový střihač Jiří Brožek, ocenění získal devětkrát. S osmi soškami jej následují kameraman Vladimír Smutný a mistr zvuku Pavel Rejholec. Mezi herci kralují se sedmi soškami Ivan Trojan a s pěti soškami Anna Geislerová. Nejvíce Českých lvů, dvanáct, si odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016. Loni v březnu jako nejlepší celovečerní film roku 2021 ČFTA vyhlásila snímek Zátopek.

Přehled vítězů 30. ročníku filmových cen Český lev
Nejlepší celovečerní film:
Il Boemo - producent Jan Macola
Nejlepší dokumentární film:
Zkouška umění - režie Adéla Komrzý a Tomáš Bojar; producent Jakub Wagner
Nejlepší režie:
Petr Václav - Il Boemo
Nejlepší herečka v hlavní roli:
Klára Melíšková - Podezření
Nejlepší herec v hlavní roli:
Michal Kern - Arvéd
Nejlepší herečka ve vedlejší roli:
Martha Issová - Buko
Nejlepší herec ve vedlejší roli:
Marsell Bendig - Banger
Nejlepší scénář:
Jan Poláček a Vojtěch Mašek - Arvéd
Nejlepší kamera:
Jan Baset Střítežský - Poslední závod
Nejlepší střih:
Šimon Hájek a Jakub Jelínek - Banger
Nejlepší zvuk:
Daniel Němec a Francesco Liotard - Il Boemo
Nejlepší hudba:
Ondřej Mikula (Aid Kid) a Jonatán Pjoni Pastirčák - Arvéd
Nejlepší scénografie:
Irena Hradecká a Luca Servino - Il Boemo
Nejlepší kostýmy:
Andrea Cavalletto - Il Boemo
Nejlepší masky:
Andrea McDonald - Il Boemo
Nejlepší televizní film nebo minisérie:
Podezření - hlavní producenti Jakub Viktorín, Tomáš Hrubý, Pavla Janoušková Kubečková a Michal Reitler; hlavní tvůrce Michal Blaško
Nejlepší televizní seriál:
Devadesátky - hlavní producent Michal Reitler; hlavní tvůrce Peter Bebjak
Nejlepší animovaný film:
Zuza v zahradách - režie a výtvarnice Lucie Sunková; producenti Martin Vandas a Alena Vandasová
Nejlepší krátký film:
Rituály - režie Damián Vondrášek; producentka Martina Netíková
Cena za mimořádný přínos české kinematografii:
Marcela Pittermannová - scenáristka a dramaturgyně
Jan Jíra - filmový distributor
Cena za mimořádný počin v oblasti audiovize:
Milada a Eduard Kučerovi, Alice a Petr Šikošovi, Petrana a Pavel Slámovi - za příspěvek k digitálnímu restaurování klasických českých filmů
Cena Magnesia za nejlepší studentský film (nestatutární cena):
Vinland - režie Martin Kuba
Nejlepší filmový plakát (nestatutární cena):
Arvéd - Vojtěch Mašek a Soňa Juríková
Cena filmových fanoušků (nestatutární cena):
Devadesátky - Peter Bebjak (režisér)

Zdroje: