Česká koruna v roce 2009
Otevírá se české koruně prostor k růstu vzhledem ke zklidňování obav na světových finančních trzích? Jakého vývoje bychom se mohli dočkat v roce 2009?
Převzato ze serveru Finance.cz
Neobvykle volatilní byl v minulém roce kurz české koruny, která zaznamenala díky dopadu finanční krize na světové finanční trhy dvě zcela odlišné poloviny roku, kdy první přinesla vysoké zhodnocení, zatímco druhá její strmý pád. Jakého vývoje bychom se mohli dočkat v roce 2009? A bude koruna koncem tohoto roku silnější?
Předtím než se začneme zabývat možným scénářem vývoje české měny do nadcházejících měsíců, je zapotřebí připomenout si důvody jejího oslabení z druhé poloviny minulého roku, kdy na páru s eurem ztratila od července 13 % ze své hodnoty, zatímco k dolaru se propadla dokonce o 37 %. Takto silný výprodej měl pramálo společného se skutečným stavem české ekonomiky a byl tažen především potřebou bank, investičních fondů a ostatních velkých hráčů, kteří se dostávali do problémů a byly nuceni v honbě za hotovostí likvidovat velkou část svých dřívějších pozic, zejména pak pozic rizikových. Protože je středoevropský region stále považován za rizikovější než západní Evropa, zaznamenal český kapitálový trh daleko větší odliv kapitálu, než jaký potkal země na západ od nás a koruna se tak dostala pod silný prodejní tlak.
Čím méně paniky, tím lépe pro korunu
Přestože byla volatilita kurzu české měny v minulém roce abnormální, faktem zůstává, že na páru s eurem konec roku uzavřela na téměř stejné ceně s jakou do roku 2008 vstupovala, zatímco k dolaru slábla o 9,7 %. Přirozeným trendem v rámci konvergence české ekonomiky je však zpevňování koruny a pokud se situace na světových trzích začne uklidňovat, má česká měna po uplynulém roce relativně dostatek prostoru k dalšímu růstu, a to zejména na páru s americkým dolarem. I přes zpomalení a možná úplné zastavení hospodářského růstu, které však v delším horizontu může české ekonomice prospět, totiž bude v nadcházejícím roce česká ekonomika stále v daleko lepší kondici než ostatní průmyslově vyspělé země.
Český HDP by mohl vykázat mírný růst či stagnaci
Zatímco Spojené státy, eurozóna, Británie a Japonsko budou v roce 2009 čelit nejen propadu HDP, ale také následkům dopadu finanční krize na bankovní sektor, český HDP by mohl vykázat mírný růst či stagnaci, když se export, jakožto hlavní tahoun HDP, dočká výrazného útlumu. Samotný fakt, že česká ekonomika bude ale stále v lepší kondici než ostatní vyspělé země však dává koruně dobrý základ k růstu v roce 2009, i když hlavní slovo, tak jako koncem minulého roku, bude mít především situace na finančních trzích. I ta by však mohla hovořit ve prospěch české měny, když se díky opatřením centrálních bank začala stabilizovat již koncem minulého roku, kdy hlavní centrální banky včele s Fedem dokázaly přesvědčit svou agresivní měnovou politikou obchodníky, že již nenechají padnout jedinou větší banku a jsou ochotny vytvořit takové množství likvidity, jaké jen bude k tomuto účelu třeba.
Důsledek této politiky je asi nejviditelnější na bilancích jednotlivých centrálních bank a zejména pak té americké, když se jen v minulém roce objem aktiv držených Fedem zvýšil z 940 mld. dolarů na 2 300 mld. dolarů a výrazného nafouknutí se dočkala také bilance ECB a Bank of England. Monetární expanzi z let 2001-2004, která se velkou měrou na současné krizi podílela, tak střídá monetární expanze ještě daleko větší, jejímž bezprostředním důsledkem velmi pravděpodobně bude, že se obavy obchodníků budou pozvolna zmírňovat a ti se namísto snahy maximálně ochránit své investice před hrozbou skutečné finanční krize, začnou zaměřovat na problémy reálné ekonomiky, které ale již nebudou vyvolávat důvody k panice, jaká byla na trzích běžná koncem minulého roku po pádu investiční banky Lehman Brothers.
Šance k růstu zejména na páru s americkým dolarem
V případě, že se tento scénář naplní a obavy obchodníků z dalšího vývoje finančního sektoru budou ustupovat, koruna může být jednou z těch měn, která na tomto trendu vydělá nejvíce. Obchodníci totiž začnou opět vyhledávat rizikovější investice nabízející vyšší výnos, než tomu bylo v posledních měsících, kdy rostl zájem především o hotovost a bezpečné přístavy, jakými jsou například americké vládní dluhopisy, po kterých byla poptávka tak vysoká, že srazila výnos u všech splatností na historická minima. Právě na páru s americkým dolarem se pak může v nadcházejících měsících koruně otevřít poměrně široký prostor k růstu a první náznaky tohoto trendu jsme již mohli zaznamenat v průběhu prosince, kdy koruna zpevnila k dolaru z ceny 20,3 USD/CZK až na hranici osmnácti korun za dolar. Právě prosinec přitom přinesl stabilitu také na akciové indexy v Evropě, pro které se stal prvním růstovým měsícem od srpna a zlom přinesl konec prosince a začátek ledna také ve vývoji ceny amerických vládních dluhopisů, které se dostaly opět pod prodejní tlak, a to zejména na delších splatnostech.
Zpevněním, i když ne tak silným jako k dolaru, by si za těchto okolností měla česká měna v nadcházejících měsících projít také na páru s eurem, ke kterému se koncem roku dostala až nadosah 27 EUR/CZK a k němuž se následně již 7. ledna dokázala propracovat pod hranic 26 korun za euro. Také evropská měna se v minulých měsících nevyhnula silnému výprodeji, když se k dolaru dostala v listopadu na nejnižší hodnoty od dubna 2006 a i euro může na postupném zklidňování nervozity na finančních trzích vydělat, když jej budou v průběhu celého roku podpírat vyšší úrokové sazby než jaké jsou ve Spojených státech. Rok 2009 má tedy značný potenciál být pro českou měnu rokem úspěšným, kdy se zklidní volatilita jejího kurzu a kdy se opětovně potvrdí, že držení koruny zůstává i nadále moudrým investičním rozhodnutím.
Autor článku působí jako analytik společnosti X-Trade Brokers.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 28.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,250 | 25,370 |
USD | 23,830 | 24,010 |