Dnes je čtvrtek 25. dubna 2024., Svátek má Marek
Počasí dnes 9°C Polojasno

Cena bitcoinu se po výběru zisků výrazně propadla

Cena bitcoinu se po výběru zisků výrazně propadla
Bitcoin za uplynulých 24 hodin zaznamenal nejhlubší jednodenní propad za poslední měsíc. | zdroj: Profimedia

Nejznámější kryptoměna bitcoin dnes pokračuje v citelném poklesu a její cena se propadla až na 45 000 dolarů (zhruba 959 000 Kč). Ukazují to data na specializovaném webu Coindesk. Investoři se obávají výrazného cenového kolísání a po maximu, kterého cena dosáhla o víkendu, vybírali zisky.

Bitcoin za uplynulých 24 hodin zaznamenal nejhlubší jednodenní propad za poslední měsíc. Od nedělního maxima nad 58 300 dolarů tak odepsal téměř 20 procent, od začátku roku je ale cena této kryptoměny stále vyšší zhruba o 60 procent.

Analytik James Quinna z hongkongské společnosti Q9 Capital poznamenal, že trh od začátku roku prakticky téměř jen roste. „Pozorovat vůbec nějaký výprodej je naprosto zdravé a normální,“ citovala ho agentura Reuters. Quinn nicméně dodal, že podle údajů kryptoměnové burzy Binance jsou objemy značné a ukazují, že pozice zřejmě vyprodávají drobní investoři.

K propadu podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka nejspíše pomohly pondělní komentáře americké ministryně financí Janet Yellenové, která připomněla potřebu regulovat kryptoměny a řekla, že bitcoin je při provádění transakcí mimořádně neefektivní.

„O příliš vysoké ceně bitcoinu tweetoval o víkendu i její velký fanoušek Elon Musk. Od začátku týdne klesla cena o více než 15 procent, pokles ceny tak může způsobit řetězovou reakci prodejů menších obchodníků. Vzhledem k velmi pozitivní náladě však může být propad směrem k hranici 40 000 dolarů využit mnoha jinými obchodníky ke vstupu na trh,“ podotkl Hájek.

„Určité korekce byly při zběsilém letošním tempu digitálního zlata nevyhnutelné. Další vývoj bude záviset mimo jiné na reakci známých investorů typu Elona Muska a také na vývoji úrokových sazeb. Z našich statistik vyplývá, že poptávka je stále proti loňsku více než dvojnásobná,“ dodal ředitel společnosti Bitstock.com Martin Stránský. Jeho podnik obchoduje s bitcoiny.

Propad o více než 17 procent dnes zaznamenala i druhá nejznámější kryptoměna ethereum. Proti maximu z minulého týdne ztratila asi 30 procent a nyní se obchoduje zhruba za 1461 dolarů.

Zdroje: