Dnes je pondělí 18. listopadu 2024., Svátek má Romana
Počasí dnes 2°C Občasný déšť

Čaputová v parlamentu kritizovala vládní předlohu na změny v trestním právu

Čaputová v parlamentu kritizovala vládní předlohu na změny v trestním právu
Zuzana Čaputová vystoupila v Národní radě k novele trestního zákona | zdroj: TASR / Profimedia

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes ve slovenské sněmovně kritizovala vládní návrhy změn trestního práva, včetně zrušení Úřadu speciální prokuratury (ÚSP), i snahu kabinetu premiéra Roberta Fica věc prosadit zrychleně. Podle Čaputové změny ovlivní práva poškozených hospodářskými trestnými činy, varovala také před odklonem od principů právního státu. Vládní koalici vybídla, aby před hlasováním umožnila řádnou odbornou debatu. Fico se ohradil vůči výtkám a Čaputovou označil za mluvčí opozice. Ta projev hlavy státu ocenila.

Vpodvečer Slováci opět vyšli do ulic, podle organizátorů byly opoziční a občanské protivládní protesty svolány do 24 měst, tedy na více míst než před týdnem. V Bratislavě dav zaplnil jedno z velkých náměstí; podle opozice se tam shromáždilo 26 000 lidí, což by znamenalo nejvyšší účast v nynější vlně protivládních shromáždění.

Proti předloze, která počítá například se snížením trestních sazeb za korupci a hospodářskou kriminalitu, dále se zkrácením promlčecích dob, už vystoupily také evropské instituce. Ve středu kritickou rezoluci vůči Slovensku schválil Evropský parlament. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) už v prosinci uvedl, že záměry Ficova kabinetu znamenají vážné ohrožení právního státu.

„Nikdo nezpochybňuje právo vládní většiny měnit jednotlivé politiky státu. Vyhrát volby ovšem neznamená možnost dělat všechno. Vyhrát volby znamená převzít na sebe největší díl odpovědnosti,“ řekla Čaputová ve svém mimořádném projevu ve sněmovně. Nynější kabinet již čtyřnásobného premiéra Fica nastoupil do úřadu loni v říjnu.

Podle Čaputové neobstojí jeden z hlavních argumentů vlády pro jednání o návrhu na změny v trestním zákoníku a dalších zákonech, a to údajné porušování lidských práv. Zpochybnila také tvrzení kabinetu, že snížením sazeb chce dosáhnout jejich nastavení na evropskou úroveň.

Slovenská prezidentka řekla, že nově by na Slovensku mělo být možné ukládat podmíněné tresty i za nejzávažnější případy hospodářské kriminality. Dodala, že například právní úprava v Česku či Německu to neumožňuje.

Návrh na úpravy trestního práva může být podle Čaputové v rozporu se slovenskou ústavou, a to kvůli ohrožení práv poškozených trestnými činy. Zkrácení promlčeních lhůt totiž podle ní způsobí, že zanikne možnost potrestat pachatele v tisícovkách případů majetkové a hospodářské kriminality. „Fakticky půjde o generální amnestii, kde se poškození nedomohou spravedlnosti,“ řekla.

Čaputová kritizovala i samotnou snahu vlády prosadit návrhy v oblasti trestní politiky státu ve zrychleném režimu, kterému nepředcházela širší odborná diskuse. Vláda původně chtěla zrušit ÚSP, který vykonává dozor také nad vyšetřováním kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie, už k polovině letošního ledna. Pokračující obstrukce opozičních poslanců formou prodlužování parlamentní rozpravy ale vedla k tomu, že sněmovna zatím nehlasovala ani o žádosti vlády projednat balík zákonů ve zrychleném režimu, tedy na probíhající schůzi.

„Vnímáme její vystoupení jako čistě opoziční a farizejské. Vystoupení je pro nás dalším důkazem, že jdeme správnou cestou. Uděláme všechno proto, aby tato významná změna trestního práva byla v parlamentu schválena,“ řekl v reakci na vystoupení hlavy státu Fico, který si její projev vyslechl v jednacím sále sněmovny. Tvrdil také, že se Čaputová postavila na stranu zločinu z let 2020 až 2023, kdy podle něj byla porušována práva představitelů tehdejší opozice, ve které byl také Fico. Fico dlouhodobě zpochybňuje vyšetřování některých kauz, jakož i činnost ÚSP.

Opozice projev prezidentky naopak ocenila. „Precizní argumentací potvrdila naše vážné připomínky ke skandalóznímu způsobu, jakým Ficova koalice protlačuje svůj promafiánský balíček, i k jeho škodlivému obsahu,“ uvedl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Jeho hnutí spolu s dalšími dvěma opozičními stranami od prosince organizuje protivládní mítinky, kterých se zúčastnily tisíce lidí. Podle opozice změnami v trestním právu chce kabinet zajistit beztrestnost pro stíhané lidi, kteří jsou spjatí s nynější vládní koalicí.

V podvečer pak ve městech po celé zemi začaly další protivládní demonstrace. „Děkujeme, že stojíte při nás. My budeme dělat práci tam nahoře, vy nám pomáháte v ulicích,“ řekl z pódia v centru Bratislavy poslanec parlamentu a předseda opozičního Křesťanskodemokratického hnutí Milan Majerský. Vládní předlohu ohledně trestního práva označil za hanebnou.

Demonstranti křičeli například „Slovensko nedáme“ a stejně jako při předchozích shromážděních, které začaly v prosinci, na adresu premiéra tradičně pokřikovali „Fico do basy“ a vůči předsedovi parlamentu a pravděpodobnému prezidentskému kandidátovi Peterovi Pellegrinimu „podržtaška“. Řečníci ve svých projevech kritizovali také slovenskou ministryní kultury Martinu Šimkovičovou, jejíž odchod požadují tisíce lidí v petici a kterou umělci obvinili z nekompetentnosti.

Ve slovenské metropoli se nynější protivládní protesty konají na Náměstí SNP, kde se v roce 1989 během takzvané sametové revoluce konaly protikomunistické protesty a v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka rovněž mohutné demonstrace proti tehdejší Ficově vládě.

Slovenský list Denník N napsal, že na demonstraci do Košic, druhého největšího města v zemi, přišlo podle organizátorů 3000 až 4000 lidí, tedy stejně jako minulý týden. V severoslovenské Žilině zase list Sme hlásil účast asi 4000 lidí.

Zdroje: