Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Bývalý odborář Dušek ohromil slovy o tom, kdo platí Bělobrádka a proč

Bývalý odborář Dušek ohromil slovy o tom, kdo platí Bělobrádka a proč
Pavel Bělobrádek | zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Bývalý železniční odborář, člen SPOZ a náměstek pardubického hejtmana pro dopravu Jaromír Dušek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, co bude dál s jeho stranou. Vyjádřil se i k tomu, zda by měl prezident ustoupit předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi v otázce jmenování ministrů, a naznačil, kdo může být za oddlužením KDU-ČSL.

Co si myslíte o tom, jak je teď Miloš Zeman podle některých pasivní?

Já jsem na rozdíl možná od jiných občanů nezasažen tím, co si myslí novináři, kteří se rádi vydávají za názor veřejnosti. Takže já si nemyslím, že by byl pasivní. Domnívám se, že částečně určitý výpadek aktivity vyplývá z jeho zranění a z procesu rekonvalescence. Když si pan Klaus udělal bebínko někde na lyžích, tak měsíc se ho nikdo nedotknul a všichni ho hýčkali. Nemyslím si, že je teď důvod se tvářit jinak.

Trápí podle vás prezidenta volební výsledek SPOZ?

Tak určitě mu to jedno není. Já jsem s ním o tom hovořil a máme všichni máslo na hlavě. Miloš to má tendenci tak trošku brát na sebe, a já si nemyslím, že volební výsledek je jeho příčinou. Já si myslím, že si ho SPOZ svým přístupem k volbám zapříčinila sama, a to především v oblasti mediálního vystupování a nastavení volební kampaně.

Do jaké míry je Miloš Zeman oslaben debaklem zemanovců?

Nepochybně by tak jako jeho předchůdci měl lepší pozici, kdyby měl ve vládě v rámci koalice některou ze stran, jako to bylo za prezidenta Havla nebo ODS za prezidenta Klause. Určitě by se mu pozice vyjednávala lépe a nepochybně by se mu některé věci, které chce prosadit, ať už změnu volebního systému či jiné principy, o kterých hovořil už při prezidentské volební kampani, řešily lépe. S tím se nedá nic dělat. To je bohužel fakt. A z tohoto pohledu si myslím, že mu to ublížilo.

Měl by se podřídit Bohuslavu Sobotkovi v otázce jmenování ministrů?

Já si nemyslím, že se musí někdo podřizovat, ať už budoucí premiér prezidentovi nebo prezident Sobotkovi. Takto to určitě nestojí. Já si myslím, že když se budou chovat podle Ústavy, tak tu zanedlouho vláda bude. Zase se mi nezdá úplně korektní, když média celé dlouhé týdny informují, jak pan prezident zdržuje, a ještě včera nikdo nevěděl, jaké budeme mít ministry. Tak probůh, kdo vlastně zdržuje? Jestliže mohl jeden z lídrů koaličních stran vyrazit na kobereček do Spojených států a nechat si tam valit klíny do hlavy, aniž by někdo řekl, že zdržuje nebo prodlužuje vyjednávání o nové vládě, tak si nemyslím, že by bylo teď korektní říkat, že to nějakým způsobem zdržuje ten či onen.

Vláda do dnešního dne nebyla vlastně vůbec připravena předstoupit před veřejnost. A jestli pokročí vláda dál tím, že bude pověřená osoba jmenovaná premiérem a následně tedy s touto novou funkcí přijde představit vládu jako takovou, tak si nemyslím, že by se prezident jedním jediným dnem podílel na prodlevě. Vůbec si proto nemyslím, že by se měl prezident někomu, konkrétně tedy Sobotkovi, podřizovat. Sobotka tady neznamená vůbec nic. Sobotka je zrovna tak součást ústavního systému jako prezident.

Co si myslíte o Andreji Babišovi? Dokáže najít úspory ve státní správě, jak deklaroval?

Já bych si to moc přál, ale obávám se, že mnozí podnikatelé se na ty možnosti politiky dívají z pohledu managementu, kdy se o tom rozhoduje daleko snáze ve vlastní firmě, než když se o tom musí dohodnout několik subjektů, kdy není jediný člověk v pozici, aby to rozhodl. Domnívám se, že v politice je to daleko složitější, zvlášť v koalici, než ve firmě, kterou vlastníte a řídíte. Já bych si moc přál, aby se to povedlo, ale nechci být v tomto případě přehnaný optimista.

Když se ještě vrátím k jedné z předchozích otázek, myslím, že také jednou z možných příčin dosud nejmenované vlády může být i to, jestli se náhodou nečeká na to, až bude zákon o státní službě, aby byla odstraněna překážka jmenovat pana Babiše ministrem.

Jak moc velký je tu prostor pro škrty ve veřejných financích? A kde byste začal šetřit vy?

Já si nemyslím, že jen škrtáním se dá nastavit prosperita. To zkusil pan Kalousek a obávám se, že ještě možná několik let z toho tato republika bude dostávat rány, ze kterých se jen těžko bude vzpamatovávat, protože škrty znamenají vždycky nějaký důsledek. A v případě Kalouska to znamenalo pokles poptávky, vyšší počet nezaměstnaných, vyšší náklady rodin a tím nižší kupní sílu obyvatel, další snížení poptávky a inflaci poptávky následně. A samozřejmě propad trhu a logický pokles HDP. Chudší obyvatelé nikdy nepřinesou větší počet nákupů. Proškrtávat se k budoucí prosperitě nelze. Na druhé straně zcela určitě se dá ušetřit ve státní správě a na státních zakázkách.

Je to jen o tom, aby propojení mafie a byznysu se státními zakázkami bylo co nejmenší. Obávám se, že nikdo nikdy nenastolí, aby nebylo žádné. To je skleníkový nesmysl, ale jde o to, aby bylo co nejmenší, protože všichni kolem vidíme, kolik stojí tunel Blanka a kolik stát měl, všichni vidíme, za kolik se nakupovaly předražené vlakové soupravy na železnici, za kolik stavíme kilometr dálnic ve srovnání se západní Evropou… Tam si myslím, že jsou největší zdroje. A pak samozřejmě je otázkou, abychom se naše peníze snažili efektivně využít. Jestliže Nečasova vláda nesehnala finance na dofinancování evropských projektů, nevyčerpala obrovské množství prostředků z Evropské unie, tak jsme si tím zařízli ekonomiku.

A co očekáváte od nové vlády?

Já si nejsem nikdy zcela jist, když nejsou sladěné koalice. A tuto nevidím zrovna příliš souzvučnou, ať se to někomu líbí, nebo ne. Pro mě je největší neznámou vždy KDU-ČSL, která je bohužel schopna se spojit s kýmkoliv, jak dokládá historie, a tvářit se jednou jako strana ultrapravicová, jednou jako ultralevicová.

Myslím si, že bude problém s církevními restitucemi a jejich placením. A placením na úkor čeho? Jestliže nemáme na sociální dávky, nemáme na děti, na důchodce, ale máme na to, abychom nepříliš chudým církvím dávali miliardy ze svého a rozdávali majetky, tak se obávám, že to bude střetová oblast. A nepředpokládám, že to povede k nějakému společnému souznění. Od této koalice si příliš mnoho neslibuji.

Co byste prezidentovi doporučil v současné situaci, kdy není v očích veřejnosti příliš oblíbený?

Já si myslím, že popularitu vytvářejí virtuálně média a že to není o skutečném myšlení obyvatel. Většina médií se vrhla jako krkavci hned po prezidentské kampani na Miloše Zemana. Možná, že některá proto, že jsou vlastnicky spřízněná s poraženým knížetem nebo s nepříliš velkými Zemanovými příznivci, kteří se nacházeli na straně bývalé Nečasovy vlády. Pak nečekejme od médií, ke kterým Miloš nikdy žádnou láskou nehořel, že budou vytvářet pozitivní obraz o prezidentovi. To si přece nikdo nemyslí. Já si nemyslím, že to je konáním prezidenta. Jsem přesvědčen, že tento nepříznivý mediální obraz mnohdy vytvářejí média v České republice na objednávku.

Jak vidíte další budoucnost SPOZ? Měla by se strana i nadále pokoušet oslovit voliče, nebo už je natolik zdrcená porážkou ve volbách, že se nevzpamatuje?

Nejsem si jistý, zda někdo nemůže projít takzvanou reinkarnací. Já jsem přesvědčen, že ale bude muset dojít k nějakým změnám, i zřejmě personálním, v rámci vedení strany, a potom si dokážu představit, že se strana může vrátit a může být úspěšná.

A ty změny v rámci vedení strany byste si konkrétně představoval jak?

Nemyslím, že bych měl právě já dělat kádrováka ve straně. Já se domnívám, že to někdy v období jara přijde samo, a jak velké a rozsáhlé ty změny budou, ukáže čas.

Právě minimálně do jara si strana ponechá svůj název. Souhlasíte s tím, aby byl odkaz k Miloši Zemanovi i nadále součástí názvu?

Já si nemyslím, že bylo úplně šťastné ho vůbec v názvu mít. To za prvé. Ale když už ten název strana sama nesla, tak by bylo nekorektní ve chvíli, kdy dostala výprask ve volbách, aby první, co udělá, že vyškrtne Zemana z názvu. To by nebylo korektní hlavně vůči Miloši Zemanovi, který své jméno straně propůjčil. S nějakým časovým odstupem jsem přesvědčen, že nakonec název strany bude zkrácen o slůvko zemanovci a že to bude v budoucnu pouze Strana práv občanů.

Vaše strana předběžně vyčíslila náklady na volební kampaň zhruba na 25 milionů korun. Slabý volební zisk 1,5 procenta hlasů však stačil jen na státní příspěvek 7,5 milionu korun. Podaří se splatit všechny závazky?

Nic jiného straně ani nezbývá. Každý by měl platit své dluhy, ať už je získá kdekoliv. Myslím si, že zrovna tak, jak se ještě nedávno psalo o tom, jak je hodně zadlužená KDU-ČSL, nikdo se dnes neptá, kde sebrala třicet pět milionů a jak je možné, že najednou splatila všechny své dluhy z minulosti. Umím si představit, že to nebudeme dělat stejně, že nebudeme jezdit pro peníze do Spojených států nebo jinam, abychom pak museli každého poslouchat na slovo.

Tvrdíte, že předseda lidovců Pavel Bělobrádek jel do Spojených států za tím účelem, aby od někoho dostal pětatřicet milionů na splacení dluhů KDU-ČSL? Kdo mu měl tyto prostředky poskytnout a proč? Můžete to vysvětlit?

Někteří si jeho cestu mohou spojovat s tím, aby dostal úkoly, které tu následně bude plnit a možná díky tomu také ta strana získala ty peníze.

Ale od koho? A kdo by ho měl tedy úkolovat?

Zkusme si říct, s kým se setkal za posledních čtyři, pět měsíců nějméně dvakrát a zkusme si pak odpovídat, kdo je důležitější než sestava vlády ve vlastní zemi. (Bělobrádek byl vloni začátkem prosince dva týdny v USA na pozvání amerického ministerstva zahraničí v rámci pracovní stáže. Pozván byl už počátkem loňského roku v rámci programu International Visitor Leadership, kterým prošly stovky Čechů. Ve Spojených státech se měl sejít například s exkongresmanem Jimem Marshallem nebo Lyn Debevoise, která vede oddělení střední a východní Evropy v Národní bezpečnostní radě, což je poradní orgán amerického prezidenta. Šéf lidovců se měl v USA setkat i s dalšími důležitými lidmi, s nimiž probíral třeba otázky jaderné i energetické bezpečnosti - pozn. red.)

A druhá varianta je, že možná dostal předplacený podíl na dotažení církevních restitucí.

Zdroje: