Bratři Michalákovi v Norsku zřejmě k adopci nepůjdou

- Aktuality autor: roj

Adopce odebraných bratrů Michalákových je podle norských úřadů nepravděpodobná. Pokud stále existují vazby na matku, podle Norska adopce zpravidla nepřipadá v úvahu. 

Eva Michaláková o své syny s norskými úřady bojuje zatím neúspěšně

Eva Michaláková o své syny s norskými úřady bojuje zatím neúspěšně,zdroj: Profimedia.cz

O osudu sourozenců odebraných v květnu 2011 českým rodičům kvůli podezření ze zneužívání a zanedbávání jednal v úterý v Oslu ředitel českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán mimo jiné s vedením norského Ředitelství pro děti, mládež a rodinné záležitosti (Bufdir).

Norské úřady slíbily, že zprostředkují jednání, které by mohlo vést k tomu, aby se dětem zajistila výuka češtiny. Uvedly však, že současná omezení styku matky s dětmi – tedy jen na pár minut ročně – jsou i na běžné norské poměry méně obvyklá, což značí závažnost případu.

Účastníci schůzky, která se konala v reakci na diplomatickou nótu, jež česká vláda poslala té norské, prohlásili, že budou dále v kontaktu, aby se mohl zajistit kontakt matky se syny. Ti dnes žijí každý v jiné pěstounské rodině, zapomínají česky a podle slov Evy Michalákové ji kvůli odloučení už přestávají oslovovat "mami".

Tagy: Česko Norsko adopce kauza bratrů Michalákových

Zdroje: ČTK