Zeman: Norský pěstounský systém je jako nacistický Labensborn

- Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman přirovnal norskou sociální službu a její pěstounská zařízení k nacistickému programu Labensborn vychovávajícímu árijské děti. Uvedl to v rozhovoru v pořadu S prezidentem v Lánech na Blesk.cz.

Prezident řekl norské velvyslankyni Siri Ellen Sletnerové, že jejich sociální služba je jako stát ve státě

Prezident řekl norské velvyslankyni Siri Ellen Sletnerové, že jejich sociální služba je jako stát ve státě,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Norská sociální služba Barnevern, která odebrala syny české matce Evě Michalákové, je podle prezidenta státem ve státě. Řekl to i norské velvyslankyni, se kterou se sešel tento týden. "Neustále opakovala, že dokumenty sociální služby jsou důvěrné. Já jí na to řekl, že pokud nikdo nemá k těmto dokumentům přístup, funguje daná služba jako stát ve státě," uvedl Zeman v rozhovoru.

Pokud matka může děti vidět jen dvakrát ročně po dobu patnácti minut, nesmí na ně mluvit česky ani je obejmout, jde podle něj o cílené "odnárodňování" těchto dětí.

Pěstounská zařízení v Norsku jsou tak podle něj podobná spolku Labensborn, jehož cílem bylo na základě nacistické ideologie o rasové čistotě vychovat dostatek árijských dětí. "Barnevern z nich pro změnu vychovává malé Nory. Vidím v tom určité společné rysy," prohlásil s tím, že jeho slova jsou provokativní, představují hyporbolu a jistě vyvolají skandál.

Pokud však na dalším setkání s velvyslankyní opět uslyší, že všechny informace jsou důvěrné, není podle něj vyloučeno, že toto kontroverzní přirovnání v jednání s ní použije. 

Tagy: Česko Norsko český prezident děti a rodina odebrání dětí

Zdroje: Vlastní