Bouřková vlna si v USA a Kanadě vyžádala 14 mrtvých

- Aktuality autor: Danica Klein

Rozsáhlé bouřky doprovázené tornády, srážkami i teplotními anomáliemi si ve Spojených státech a Kanadě vyžádaly už 14 obětí na životech. Nepřízeň počasí zasáhla také východní část Kanady, kde pět lidí zahynulo při dálničních nehodách způsobených počasím. 

Sněhová bouře

Sněhová bouře,zdroj: Getty Images

Bouřky doprovázené nejméně jedním potvrzeným tornádem o víkendu zasáhly nejdřív jihovýchod USA. Ve státě Mississippi přišli dva lidé o život, když na jejich vůz spadl vyvrácený strom. Na severu Mississippi živel připravil o život muže, jehož mobilní dům se pod náporem větru převrátil. Ve státě Arkansas zahynula jedna žena při úderu tornáda. Ve státě Kentucky zahynulo při povodních pět lidí, včetně tří pasažérů v potopeném automobilu. 

Zatímco ve Filadelfii či New Yorku byly rekordně vysoké teploty, Novou Anglii v severovýchodním cípu Spojených států zasáhly ledové bouře, které v oblasti připravily tisíce lidí o elektřinu. Motoristé si museli dávat pozor na zledovatělé silnice i padající elektrické vedení. V newyorském Central Parku bylo v neděli naopak naměřeno rekordních téměř 22 stupňů Celsia. 

"Tahle bouře přinesla od všeho trochu, od deště a záplav přes vichry po led a sníh. Ale opravdu mimořádné je, že v tomto (bouřkovém) systému je i teplý vzduch," poznamenal meteorolog Bruce Sullivan. 

Drsné počasí postihlo i východ Kanady, kde živel připravil statisíce lidí o dodávky elektřiny. Podle elektrárenských podniků je od sítě odstřiženo více než 475.000 zákazníků. Starosta Toronta Rob Ford bouři označil za jednu z nejhorších v dějinách města. 

Mrznoucí déšť proměnil torontské chodníky a ulice v kluziště, píší místní média. Podle nich přestaly v Torontu jezdit tramvaje a část metra. 

Počasí zhatilo v předvánočním období cestovní plány tisícům lidí, kteří zůstali na letištích. Velká letiště ve Filadelfii a New Yorku se v neděli kvůli silnému větru a špatné viditelnosti potýkala se zpožděnými lety. Jen v USA bylo v neděli zrušeno více než 700 letů a přes 11.000 bylo opožděno. 

Tagy: USA oběti bouřka sníh meteorologie

Zdroje: ČTK