Zloději ukradli trezor s prudkým jedem. Jsou v ohrožení života

- Aktuality autor: Danica Klein

Zloději na Svitavsku ukradli trezor, v němž byl i prudce jedovatý dusičnan strychninu. S látkou přišli pachatelé do styku, řekla policejní mluvčí Anna Štegnerová. "Měli by ihned vyhledat lékařskou pomoc. Jedovatá látka může být i smrtelná při vdechnutí, požití nebo absorbci kůží," zdůraznila Štegnerová.

Jed (ilustrační foto)

Jed (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Pachatelé se vloupali do jedné z prodejen na Svitavsku a ukradli trezor. Vzali si klíčky od nákladního auta a odjeli s ním. Policisté modrý Ford Tranzit trend před několika dny našli zamčený v lese u Svitav.

Pracovník dekontaminační firmy Otakar Herberk, kterého policie přivolala, uvedl, že pokud se někomu dostane byť jen několik miligramů strychninu do těla, umírá v hrozných bolestech. "Člověk má nejdřív 'superschopnosti', intenzivně vnímá světlo a zvuk. Pak dostane strašlivé křeče a umírá na selhání srdce a plic," řekl.

Policisté našli v autě otevřený trezor. Zloději jej vypáčili násilím ze zadní strany a zároveň otevřeli schránku, která tam byla napevno. V ní byly dvě lahvičky s jedem v krystalech. Jedna byla zapečetěná, druhá ne. Když zloději násilím trezor otevřeli, rozbili při tom i jednu lahvičku se strychninem, jed se rozsypal společně s popelem, který tvořil výplň stěn trezoru. "V lahvičce bylo asi pět gramů látky, dva gramy se vysypaly po autě a trezoru. Nevím, zda pachatelé měli ochranné pomůcky, mohli přijít s látkou do styku," uvedla Štegnerová.

Majitelka trezoru sice o schránce věděla, ale netušila, že v ní je strychnin, protože od ní neměla klíče. Trezor z první republiky koupila. Celková škoda je podle policejní mluvčí asi 670.000 korun, v trezoru bylo asi 100.000 korun.

Auto, které pachatelé ukradli, se už vrátilo majitelce, vůz vyčistila dekontaminační firma.

Tagy: jed zloděj Svitavsko strychnin

Zdroje: ČTK