Během zimy zabila chřipka v Česku 22 lidí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Chřipka připravila v letošní sezoně v Česku o život už 22 lidí. Velmi vážný průběh měla nemoc ve 131 případech. Vyplývá to z aktuálních údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Podle epidemiologa Jana Kynčla ze SZÚ s výskytem takzvané prasečí či mexické chřipky výrazně přibylo pacientů, kteří mají při onemocnění vážné komplikace. Počet úmrtí se ale nijak výrazně nezvýšil.

Takzvaná pandemická neboli prasečí chřipka se poprvé objevila na jaře v roce 2009. Od té doby do loňského února na ni zemřela stovka lidí. V letošní zimní sezoně má v Česku její vir A(H1N1) na svědomí dvě třetiny onemocnění, za zbytkem je jiný chřipkový kmen. V letošní sezoně prokazatelně na chřipku zemřelo 22 osob. Každoročně pak odborníci evidují 1500 až 2000 úmrtí, k nimž choroba přispěla. Příčinou smrti bývá sice jiné onemocnění, chřipka ale stav zhorší. 

Kynčl: Těžšímu průběhu nemoci může zabránit očkování

Podle odborníků loni i letos přibývá lidí s těžkým průběhem nemoci. "Člověk má chřipku tři čtyři dny, pak se jeho stav zhorší a potřebuje odbornou péči," uvedl Kynčl. Podle něj je pak pacient v péči lékařů i několik týdnů a někdy svůj boj s chřipkou prohraje. Epidemiolog řekl, že tak náročná a dlouhá hospitalizace není u této nemoci typická a loni i letos je podobných případů mnohem víc než v minulých desetiletích. 

Kynčl uvedl, že těžkému průběhu nemoci by mohlo zabránit očkování. Senioři a pacienti se srdečními a dalšími chorobami, u nichž je riziko nákazy a dopadů choroby větší, mají očkování zdarma. Zájem je ale i tak malý.

Očkuje se třikrát méně než jinde v Evropě

"Proočkovanost je třikrát menší, než je průměr Evropy," uvedl Kynčl. Zatímco v Česku se v posledních letech proti viru vakcínou chrání asi sedm procent obyvatel, v jiných zemích je to pětina či čtvrtina. 

Nechat se očkovat jen jednou za několik let jako v případě jiných chorob navíc nestačí. Chřipkové viry se totiž mění. Tomu se každoročně přizpůsobuje i vakcína, aby byla účinná. U starších a oslabených lidí se také hůř vytvářejí protilátky. Jejich hladina v těle výrazně klesá už po šesti až devíti měsících. V další sezoně tedy poslední očkování nechrání. 

Podle Kynčla by seniorům a pacientům, u nichž je riziko nakažení vyšší, měli očkování nabízet jejich praktičtí lékaři. Měli by také vysvětlit, jaké riziko hrozí, když člověk vakcínu odmítne. "V produktivním věku tratí kvůli případné nemoci peníze, pokud ne zdraví a život," dodal Kynčl.

Tagy: úmrtí chřipka sezona Česko komplikace

Zdroje: ČTK