Bangladéšská loď s 250 pasažéry zmizela pod hladinou. Údajně se sto lidí zachránilo

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Dvě stě padesát cestujících na palubě přívozní lodi se v pondělí potopilo v Bangladéši na řece Padma, asi třicet kilometrů jihozápadním směrem od Dháky. Údajně se zachránila stovka pasažérů. Podle zpravodajského serveru BBC News byli z vody vyloveni zatím pouze dva mrtví. 

Loď (ilustrační foto)

Loď (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Příčina neštěstí není známá. Podle informací agentury AFP ale bylo plavidlo značně přetížené. "Trajekt přepravoval nadměrné množství cestujících a řeka byla rozbouřená," prohlásil policejní důstojník Tufazal Husajn. Husajn dodal, že část lidí dokázala doplavat na břeh, ale mnoho dalších zřejmě zůstalo uvězněno v lodi a utopilo se. 

Špatné podmínky pro plavbu potvrdily i jiné zdroje. "Nebyla bouře, ale obloha byla zatažená a řeka neklidná. Byly na ní obrovské vlny," uvedl jeden z přeživších jménem Sonam v místní televizi. "Jedna z vln narazila náhle na plavidlo a to začalo nabírat vodu. Vyskočil jsem z okna, zatímco loď šla rychle ke dnu. Ven mě vytáhli lidé na malém motorovém člunu," dodal. 

Většina pasažérů trajektu se vracela do města z domova po oslavách muslimského svátku Íd al-fitr, který následuje po postním měsíci ramadánu, sdělily místní úřady. 

Do záchranných prací se zapojily týmy úřadu pro vnitrozemskou vodní dopravu a armáda. Podle agentury AFP se ale trajekt zcela potopil pod hladinu a záchranáři ho musejí nejprve lokalizovat. 

Nehody přívozních plavidel jsou v Bangladéši relativně běžné, především kvůli nedodržování bezpečnostních pravidel a častému přetěžování lodí. V květnu se ve stejné oblasti při podobném neštěstí utopilo asi padesát osob. 

Ve 160milionovém Bangladéši teče na 230 řek, které k přepravě využívají desítky milionů lidí. V jedné z nejchudších asijských zemí se jedná o hlavní způsob dopravy, zvlášť pak na jihu a severovýchodě země. 

Tagy: utonutí Bangladéš cestující potopená loď

Zdroje: ČTK