Babiš ustoupil: O svátcích se zavřou supermarkety
20. 1. 2015 – 16:30 | Zpravodajství | str
Vládní koalice podpoří zákon o omezení pracovní doby o státních svátcích. Hnutí Ano, které bylo dříve proti, nakonec souhlasí.
Senátní návrh novely prošel pondělním jednáním koaliční rady. Na tiskové konferenci ze dne 20. ledna to uvedl předseda sněmovního klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. "Shodli jsme se na koaliční radě, že by tento návrh měl mít podporu koalice,“ řekl Mihola. Proti návrhu dříve vystupovalo hnutí Ano. Podporu má i ze strany komunistů. Naopak proti je ODS.
Novela hovoří o tom, že na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince musí mít obchody prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních zavřeno. Na Štědrý den má být otevřeno jen dopoledne. Omezení se nevztahuje na lékárny, čerpací stanice, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Naopak zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží mají zůstat zavřeny.
Kontroverzní návrh, na kterém čeští politici dlouhodobě neumějí najít shodu, odmítá i Svaz obchodu a cestovního ruchu. "Tato regulace je dle našeho názoru zcela nadbytečná. Případné omezení prodejní doby by mělo být ponecháno pouze na rozhodnutí podnikatelů - tedy případné samoregulaci," uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková. Norma má podle svazu omezovat zákazníky a potažmo tedy i prodávající. Zaměstnanci pracující s příplatky za práci o svátcích a práci v noci mají být kráceni na mzdě. Někteří by o práci mohli i přijít.