Zavřené obchody o svátcích si u nás většina lidí nepřeje

- Aktuality autor: art

Máte problém se zavřenými obchody o svátcích? Pokud ano, tak patříte k 52 procentům Čechů, kterým to vadí. Především jde o nejmladší a nejstarší zákazníky. Až 65 procent lidí se staví proti tomu, aby pracovní dobu obchodům diktoval stát, jak vyplývá z průzkumu společnosti Incoma GfK pro Svaz obchodu a cestovního ruchu a Mezinárodní výbor nákupních center ICSC. 

Na nakupování o víkendu a svátcích jsme prostě zvyklí

Na nakupování o víkendu a svátcích jsme prostě zvyklí,zdroj: ThinkStock

Průzkum si zástupci obchodníků nechali vypracovat kvůli návrhu zákona, který omezí prodejní dobu v obchodních řetězcích. Sněmovna by o něm měla jednat na počátku prosince.

Pokud by legislativa prošla, obchody by musely zůstat zavřené o vánočních svátcích 25. a 26 prosince, na Nový rok, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 28. října. Na Štědrý den by směly mít otevřeno pouze do 12 hodin.

Týkat by se to teoreticky mělo pouze prodejen s plochou přes 200 metrů čtverečních, na menší obchody by se to nevztahovalo stejně jako na čerpací stanice, lékárny, obchody na letištích, prodejny na nádražích a ve zdravotnických zařízeních.

Vláda s tím ale úplně nesouhlasí, problém má především s omezením jen na větší obchody. Jasné také není, proč se v návrhu počítá jen s některými svátky.

Zvyk je zvyk. V neděli a o svátcích nakupuje většina Čechů

Do obchodů vyráží o svátcích nebo v neděli takřka každá domácnost, podle aktuální ankety 96 procent. Ve třetině případů jde o větší nákupy.  

"Průzkum potvrdil, že Češi jsou zvyklí zajít si do obchodu v neděli či o svátcích jak pro drobný nákup potravin (69 pct), tak i pro nákup větší či pro pořízení různých kategorií nepotravinářského zboží," upřesnil Tomáš Drtina ze společnosti Incoma GfK.

Otevírací dobu obchodů podle něj není potřeba regulovat, obchodníci si s pracovní dobou dokážou poradit i bez příslušného zákona. Regulaci se už řadu let snaží prosadit odbory. Odboráři se odvolávají mimo jiné na to, že by díky tomu mohli zaměstnanci strávit svátky s rodinou.  

Tagy: Česko zákony a vyhlášky společnost a veřejné mínění obchod a služby

Zdroje: ČTK