Babiš obvinil OLAF z 'vylhané kauzy'. Pojďte k soudu, vyzval ho šéf úřadu proti podvodům

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Téměř dvě stovky případů vyšetřoval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) v loňském roce. Jednou ze dvou českých kauz bylo zneužití dotace na Čapí hnízdo, které patří českému premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Právě proti jeho nařčení vyšetřujícího úřadu z podjatosti a zpolitizování celé kauzy ostře reagoval šéf OLAF Nicholas Ilett s tím, že vyzval Babiše k žalobě k Evropskému soudu.

Kauza Čapí hnízdo se stala oblíbeným terčem lidového humoru

Kauza Čapí hnízdo se stala oblíbeným terčem lidového humoru,zdroj: Profimedia

"Jen velmi zřídka o tom teď někdo pochybuje. Zásadně trvám na tom, aby naše nezávislost nebyla zpochybňována. Nebyli jsme vystaveni vnějšímu vlivu ani v tomto vyšetřování, ani v žádném jiném," řekl Ilett na tiskové konferenci k výroční zprávě OLAF za uplynulý rok.

Babiš je kvůli možnému dotačnímu podvodu trestně stíhán, záležitost ale pokládá za "vylhanou politickou kauzu". Ilettův úřad koncem loňského roku uzavřel vyšetřování Čapího hnízda s tím, že existuje podezření na dotační podvod. České ministerstvo financí pak na konci ledna oznámilo, že farma, která jako malý podnik původně získala padesátimilionovou dotaci, byla vyjmuta z evropského financování.

O Babišovu osobu nešlo

Šéf OLAF připomněl, že Babiše jako soukromou osobu jeho úřad nikdy nevyšetřoval. "Řešili jsme dotace související s určitou firmou," uvedl. Dotčené společnosti podle Iletta mají právo se v případě pochybností obrátit na soudy jak v České republice, tak i na unijní soud v Lucembursku. "Pokud skutečně mají důvod, ať to udělají. Uvidíme, jak soud rozhodne," řekl.

Ilett, který je britským občanem a OLAF vede od loňského října, dnes také upozornil, že v některých "administrativních kulturách" - včetně jeho vlastní země - je už po několik stovek let běžně uznáváno, že instituce může fungovat, aniž by podléhala vnějším vlivům. "V jiných zemích ale není tak zřejmé, že by vysoký úředník mohl svou činnost vykonávat nezávisle," podotkl.

Téměř dvě stovky podvodů v EU

OLAF loni v celé Evropské unii uzavřel 197 případů vyšetřování. Ve dvou, které se týkají České republiky, vydal OLAF pro české úřady příslušná doporučení. Otevřeno pak loni bylo celkem 215 nových vyšetřování. Na tiskové konferenci k publikaci výroční zprávy OLAF za loňský rok to dnes sdělil úřadující šéf Nicholas Ilett.

Rekordní ovšem loni byla suma, kterou by na základě vyšetřování měly úřady vymáhat zpět. Kvůli velkému celnímu a daňovému podvodu, souvisejícímu s dovozem čínského textilu a obuvi hlavně do Británie, přesahuje suma tři miliardy eur (téměř 77 miliard Kč).

Podvody s dovozem textilu trvaly od roku 2013 a jejich základ byl velmi prostý, řekl dnes novinářům Ernesto Bianchi z OLAF. Dovozci velkého množství obvyklého levného zboží jako jsou džíny či boty trvale podhodnocovali jeho cenu a "zkoušeli štěstí" s úřady na různých místech v EU. Pokud se setkali s laxním přístupem, výrazně zvýšili rozsah importu. V roce 2012 se věc dotkla také České republiky či Slovenska, postupně se podvodníci soustředili právě na Británii.

Podle Bianchiho dosáhly ztráty na celních poplatcích asi 2,2 miliardy eur (56,4 miliardy Kč), ztrátu na nezaplacené dani z přidané hodnoty (DPH) přitom odhadl až na dvojnásobek.

Dva české případy

Pokud by byla textilní kauza odečtena, budou doporučení úřadu OLAF odpovídat dlouhodobému trendu. Loni bylo vydáno 309 doporučení na zpětné získání prostředků v celkové výši několika stovek milionů eur, upozornil úřadující šéf Ilett.

OLAF na základě 1111 předběžných analýz loni otevřel 215 nových vyšetřování. V České republice loni vyšetřoval čtyři kauzy a dvě uzavřel s vydáním doporučení. Jednou je případ Čapího hnízda, druhou zneužití peněz z Evropského zemědělského záručního fondu, kde OLAF doporučil získat zpět dotaci 5,5 milionu eur (téměř 141 milionů Kč) a státnímu zastupitelství zahájit trestní řízení.

Úřad OLAF vyšetřuje podvody s finančními prostředky Evropské unie, tedy zneužívání evropských peněz, daňové úniky či neplacení cel a jiných dávek, které se mají stát součástí evropského rozpočtu.

Tagy: Česko Evropská unie Agrofert český premiér eurofondy evropské dotace podvody a krádeže Čapí hnízdo OLAF

Zdroje: ČTK