Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Babiš nemůže za Zemanem. Nemocnice sdělila, že platí zákaz návštěv

Babiš nemůže za Zemanem. Nemocnice sdělila, že platí zákaz návštěv
Premiér Babiš s prezidentem Zemanem v roce 2018 | zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš se zatím s prezidentem Milošem Zemanem setkat nemůže.

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) mu sdělila, že platí zákaz návštěv i po dnešním přeložení hlavy státu na standardní pokoj, konkrétně na rehabilitační oddělení. Babiš to řekl ČTK. Původně byla podle něj víceméně domluvena páteční schůzka. Rehabilitační lůžka jsou lůžka akutní, vztahuje se na ně tedy ve středu oznámený zákaz návštěv, sdělila ČTK mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

Žádný nový termín návštěvy dosluhující předseda vlády nedostal. Také kandidát na premiéra v příštím kabinetu a předseda ODS Petr Fiala dnes ČTK sdělil, že termín nemá a že předpokládá, že ho dostane, jakmile to bude možné. Oba dříve hovořili o tom, že jsou domluveni na schůzce s prezidentem poté, až bude přeložen z jednotky intenzivní péče na běžné lůžko.

Podle informací Frekvence 1 dnes dostal jako jediný svolení lékařů k setkání s prezidentem jeho kancléř Vratislav Mynář. K jednáním s politiky by podle Frekvence 1 mohly být využity videokonference.

ÚVN od středy zpřísnila pravidla pro návštěvy pacientů. Do odvolání jsou zakázané návštěvy osob hospitalizovaných na akutních odděleních. Důvodem je podle nemocnice zhoršující se epidemická situace v zemi související s výskytem covidu-19 a dalších respiračních onemocnění.

Zlepšení prezidentova stavu

Návštěvy jsou možné pouze v odůvodnitelných případech, například u pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelné nemoci či u osob ve špatném psychickém stavu souvisejícím s hospitalizací, a to po dohodě s vedoucím nebo ošetřujícím lékařem, uvedla dnes na dotaz ČTK Zinke.

Lidé musí v takovém případě zároveň splnit podmínky platné pro dlouhodobá a sociální lůžka. Nesmějí mít příznaky covidu-19 či jiné respirační nemoci, po celou dobu návštěvy musí mít ochranu nosu a úst a musí prokázat bezinfekčnost. Návštěva může trvat maximálně půl hodiny, přítomny mohou být nejvýše dvě osoby.

Podle ÚVN léčba, zejména komplexní nutriční podpora, vedla ke zlepšení prezidentova klinického stavu, proto se mohl přesunout na standardní pokoj. Důvodem hospitalizace byly podle nemocnice komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění, k nimž vedl zhoršený příjem potravy a tekutin.

Kvůli prezidentovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra. Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes novinářům ve Vilniusu řekl, že považuje za logické počkat, zda bude Zeman schopen převzít demisi vlády. Pokud ne, bylo by podle něj nutné se opět nemocnice zeptat na zdravotní stav.

ÚVN v minulých dnech oznámila vznik multioborového konzilia, které posoudí Zemanův zdravotní stav. Jeho složení zveřejnit nechce. Členství potvrdil končící rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima, z informací ČTK a serverů Seznam Zprávy a iDNES.cz také vyplývá, že dalšími členy budou chirurg Pavel Pafko a fyzioterapeut Pavel Kolář. Konzilium se poprvé sejde v pátek.

Zdroje: