Babiš chce snížit DPH na točené pivo. Populismus, křičí opozice

- Aktuality autor: roj

Ministr financí Andrej Babiš chce v koalici navrhnout snížení daně z přidané hodnoty u točeného piva z 21 na 10 procent. U jídel a nealkoholických nápojů by mělo DPH klesnout na 15 procent. Opozice i výrobci lihovin považují ministrovy plány za populistické. Státní kasa by kvůli tomu ročně přišla až o 160 milionů korun. Ve finále by navíc ke snížení ceny v praxi stejně pravděpodobně nedošlo, bylo by na hospodských, zda si za půllitr nakonec naúčtují o ty zhruba tři koruny méně. 

Ministr financí Andrej Babiš bojuje za levnější pivo

Ministr financí Andrej Babiš bojuje za levnější pivo,zdroj: Facebook Andreje Babiše

"Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo," prohlásil ve čtvrtek ministr financí v pořadu České televize Máte slovo.

Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH. "Navrhnu to na příští koaliční radě," řekl Babiš. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

Případným snížením daně z přidané hodnoty u sudového piva z nynějších 21 na deset procent by stát přišel asi o 160 milionů korun ročně. V rozporu s právem Evropské unie by zařazení sudového piva do této snížené sazby DPH podle Babiše a jeho náměstkyně Aleny Schillerové nebylo.

"Co se týče práva Evropské unie, ano, je to naprosto v souladu. Máme to takto zkonzultováno, nastudováno," uvedla Schillerová.

 

Příprava na Máte slovo s paní Jílkovou - sledovat můžete dneska ve 21.15 na ČT1.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 28. leden 2016

Babišův návrh, který souvisí s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb, se ale zatím s pochopením příliš nesetkal. A to ani v rámci koalice. 

Je to populismus, tvrdí opozice

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Facebooku napsal, že před rokem dostal od pivovarníků podnět ohledně snížení spotřební daně na pivo a s koaličními partnery jej projednával.

"Především ministr financí byl proti z důvodů výpadku příjmů do státního rozpočtu a dnes navrhuje snížení DPH jen pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám," uvedl Jurečka. Chce v koalici jednat o nižší DPH u potravin. "Protože to reálně pomůže rodinám s dětmi, seniorům, lidem s nižšími příjmy," dodal.

Návrh je podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jen populistickým gestem. Řekl, že populisté "vyzobávají" jednotlivé položky bez ekonomického a spotřebitelského významu a jen tím otvírají dveře daňovým únikům a komplikují účetnictví.

TOP 09 podle něho navrhne návrat ke dvou sazbám DPH deset a 20 procent. Kalousek připomněl, že pravicová vláda zvýšila sazby kvůli financování druhého důchodového pilíře, který současná vláda zrušila, ale peníze z vyšší DPH si ponechala.

"Kdyby to Andrej Babiš myslel se snižováním DPH vážně, podpořil by návrh ODS na plošné snížení DPH na 19 a 14 procent, který již několik měsíců bez projednání leží ve Sněmovně," uvedl Fiala. Soudí, že Babišův návrh komplikuje daňový systém a vyvolává pochybnosti o souladu s evropským právem.

Výrobci lihovin protestují

Zvýhodnění jen jedné skupiny alkoholických nápojů se samozřejmě nelíbí ani Unii výrobců a dovozců lihovin ČR, kteří ho taktéž považují za populistický. 

"Pro nás je to celkem šokující. Podle nás nemůže ministr financí jednu kategorii lihovin zvýhodnit před ostatními. Vnímáme ten jeho návrh za trochu populistický," řekl výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart. Myslí si, že vláda tento návrh nejspíš neschválí. Podle něj by šlo o znevýhodnění likérníků a vinařů.

Navíc se podle něj má stát spíš snažit spotřebu alkoholu snižovat. "Ve chvíli, kdy Světová zdravotnická organizace prohlásila, že se má do roku 2020 snížit spotřeba o pět procent, tak my v Česku paradoxně snížíme daň u jedné z kategorií lihovin," řekl ředitel. Podle něj se v ČR právě nejvíc lihu spotřebuje právě pitím piva. Výpočet dopadů změny na trh unie zatím nemá.

Podle prezidenta Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye by se českých a moravských vinařů změna nedotkla.

Budou lidé víc chodit do hospody?

Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo vyrovnat tuto výhodu restauracím, které jídlo nenabízejí. Sleva by činila zhruba 2,3 až 3,6 koruny na půllitr a na provozovatelích by bylo, zda by ji přenesli na zákazníka.

"My snížení DPH chápeme především jako jednu z možností na vytvoření finančního prostoru na zvládnutí legislativních změn pro hospodské," řekl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně by točené pivo částečně mohlo zlevnit. Rozhodně ale ne o celou výši rozdílu, kterou by snížení daně přineslo. "Každé zlevnění piva hospodám pomůže a pivovary se snaží, aby lidé chodili do restaurací, místo aby seděli doma a pili lahvové," dodal prezident svazu.

Podle svazu pivovarů je v ČR přibližně 40 tisíc malých restauračních podniků. Zaměstnávají 167 tisíc lidí. "Více než 50 procent z nich neprodává teplé jídlo a jejich příjem je z větší části závislý na prodeji piva," uvedl Šámal.

Podle něj činí i u restaurací, které vaří, čtvrtinu tržeb právě prodej piva. "Proto může být snížení DPH na pivo vhodným řešením, které pomůže, aby sektor pohostinství zvládl překlenovací období zavádění elektronické evidence tržeb," dodal předseda.

Podle Asociace hotelů a restaurací ČR by měl Babiš spíš navrhnout do snížené sazby nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích. Ministrův krok pokládá ho za nesystémový.

Cena piva podle jejího prezidenta Václava Stárka pro spotřebitele neklesne. "Cena je už tak nízká, že už asi níž jít nemůže," myslí si. Podle něj jsou ceny surovin v ČR podobné jako v zahraničí, ale v okolních státech stojí pivo trojnásobek.

Tagy: alkohol dph Česko pivo domácí gastronomie česká politika Elektronická evidence tržeb (EET)

Zdroje: ČTK