Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Komentář: Až se český jezevec ukloní slovenské sluníčkářce...

Komentář: Až se český jezevec ukloní slovenské sluníčkářce...
Miloš Zeman a Zuzana Čaputová, kandidátka na slovenskou prezidentku | zdroj: Profimedia

Miloš Zeman může brzy hostit na Hradě slovenskou prezidentku – Zuzanu Čaputovou, političku jiné generace a jiné krevní skupiny, která je proevropská a hájí menšiny. Řečeno po zemanovsku – sluníčkářku!

Zuzana Čaputová je hvězdou prezidentské kampaně na Slovensku. Pokud v příštích týdnech nepohasne, může se stát první prezidentkou země východních sousedů. Má na to skvěle našlápnuto.

Ještě před měsícem by přitom na pětačtyřicetiletou právničku a lokální političku málokdo vsadil jediné euro. Tento týden ve čtvrtek však Čaputová měla na svém transparentním volebním účtu (tady) téměř 50 000 eur.

Tato suma není tolik pozoruhodná výší, ale strukturou. Je složena z drobných částek, většinou od deseti do sta eur, což naznačuje, že Čaputová má za sebou početnou skupinu voličů.

Tento předpoklad dokazují průzkumy. Rozvedená matka dvou dětí začínala na sedmi procentech voličských preferencí. Teď jich má přes 50 procent. Poté, co z voleb odstoupil Robert Mistrík, který oslovoval stejnou skupinu voličů a podpořil její kandidaturu, vévodí pelotonu kandidátů.

Pokud se nestane nic mimořádného, z prvního kola voleb (sobota 16. března) postoupí Čaputová do druhého finálového kola (30. března) spolu s Marošem Šefčovičem, místopředsedou Evropské komise a komisařem pro energetiku, kterého podporuje vládní Směr Roberta Fica.

(S vítězstvím v prvním kolem nemůže Čaputová počítat. Slovenská ústava v něm jako vítěze definuje kandidáta, který získá nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. To je většina ze všech lidí, kteří na Slovensku mají oprávnění jít k volbám, a ne pouze těch, kdo se jich zúčastní.)

Zemana ani Orbána nebrat!

V době, která přeje vůdcovským typům politiků, obráncům národních zájmů a rozličným tlučhubům, působí tahle politička jako zjevení. Nemá zkušenosti z velké politiky.

Místopředsedkyně strany Progresivní Slovensko, která nemá zástupce ve vládě ani v parlamentu, působila v samosprávě Pezinku. Postavila se do čela hnutí, které usilovalo o likvidaci skládky odpadů na okraji města, což jí vyneslo prestižní Goldmanovu environmentální cenu. Věnuje se také práci v neziskovém sektoru, kde hájí týrané a zneužívané děti.

zdroj: YouTube

Její nejsilnější zbraní je to, že se nezapletla do kšeftů a lumpáren v nejvyšších politických patrech. Může se chlubit tím, že stála na straně slabých a bránila jejich práva.

Nahlíženo z Česka, nelze přehlédnout, že má mizerné mínění o Miloši Zemanovi. Když nedávno kritizovala předsedu Národní rady (slovenského parlamentu) Andreje Danka, postěžovala si: "Přeje (Danko) Slovensku prezidenta Miloše Zemana a za svůj politický cíl považuje realizaci autoritářských metod maďarského premiéra Viktora Orbána."

Je proevropská, zasazovala se (marně) o to, aby slovenský parlament přijal migrační pakt. Slovníkem Miloše Zemana – rozená sluníčkářka. 

Čaputová je protikladem českého prezidenta - věkem, uměřeností i orientací na Západ.

První kolo v kapse

Klíčovým slovem její kampaně je 'důvěra'. Čaputová opakuje na každém mítinku, že chce obnovit důvěru v politiku. A důvěra skutečně může být v zemi, šokované zprávami o propojení podsvětí s politikou a státní správou, klíčem k jejímu úspěchu.

Na Slovensku skoro nikdo nepochybuje o tom, že první kolo rodačka z Pezinku vyhraje. "Platí, že jediná osoba, která ji o výhru v první kole může připravit, je Čaputová sama," píše v komentáři deníku Sme Peter Schutz.

"Kdyby měly volby jedno kolo, prezidentkou by byla Čaputová," přitakává v editorialu slovenský Denník N.

Jenže prezidentské volby na Slovensku, stejně jako v Česku, mají kola dvě. A ve druhém kole se volební lístky rozdávají znovu – mezi dva nejúspěšnější.

Voliči, na rozdíl od prvního kola, tentokrát nehlasují jen pro určitého kandidáta, často také hlasují proti některému kandidátovi, kterého nemohou vystát. Hlas dají tomu, koho pokládají za méně špatnou volbu.

Liberální prezidentka?

Nabíledni je otázka: Může se konzervativní (a do značné míry katolické) Slovensko rozhodnout pro liberální političku obhajující registrovaná partnerství homosexuálů?

Před deseti lety postoupila do druhého kola voleb slovenského prezidenta jiná energická a liberální blondýna – Iveta Radičová. Prohrála v něm s konzervativcem Ivanem Gašparovičem. (Později se nicméně stala premiérkou.)

Jenže tehdy měla Radičová po prvním kole desetiprocentní ztrátu. Dá se předpokládat, že Čaputová na tom bude líp. Takže červnový česko-slovenský summit (po prezidentské inauguraci na Slovensku) by mohl být s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Je jasné, že jezevec z Vysočiny, jak si Miloš Zeman sám říká, takovou představou nadšený není.

Zdroje:
Vlastní