Český premiér zažaloval Slovensko u soudu pro lidská práva

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Kauza ohledně oprávněnosti evidovat Andreje Babiše ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti (StB) překročila československé hranice. Babiš totiž podle serveru SeznamZprávy podal na Slovensko žalobu k Evropskému soudu. Důvodem bylo tamním Nejvyšším soudem zamítnuté jeho dovolání proti předchozímu rozsudku.

Evropský soud pro lidská práva bude řešit Babišovu žalobu proti slovenskému státu

Evropský soud pro lidská práva bude řešit Babišovu žalobu proti slovenskému státu,zdroj: Profimedia

Slovenské soudy dříve rozhodly, že je Babiš veden ve svazcích StB neoprávněně. Verdikty ale zrušil slovenský ústavní soud, podle něhož byly předchozí rozsudky chybně založeny na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil i věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch. Podle ústavního soudu také neměl být žalovanou stranou ÚPN. Krajský soud poté Babišovu žalobu letos zamítl, proti čemuž podal premiér neúspěšně dovolání. Serveru Seznam Zprávy Babiš potvrdil, že žalobu k evropskému soudu podal ve čtvrtek.

V Česku je Babiš kritizován kvůli údajné spolupráci s StB některými opozičními politiky a tato kauza je i jedním z témat demonstrací proti Babišovi, které se opakovaně konaly v řadě českých měst.

Evropský soud pro lidská práva zřídila Rada Evropy, což je mezinárodní organizace nezávislá na EU, spojující 47 zemí Evropy a šest pozorovatelských zemí. Soud sídlí ve Štrasburku. Obracet se na něj mohou občané členských zemí Rady Evropy, kteří se domnívají, že některá z členských zemí porušila jejich lidská práva. Rozhodnutí soudu nemůže zvrátit rozhodnutí justice v dané zemi. Soud může pouze konstatovat, že daný stát porušil při posuzování dané kauzy konkrétní lidská práva, a nařídit mu zaplacení odškodnění stěžovateli a soudní výlohy.

Tagy: Slovensko Česko zahraničí agent StB Státní bezpečnost justice a soudy Evropský soud pro lidská práva (ECHR)

Zdroje: ČTK