Na Slovensku zůstává Babiš agentem StB. Nejvyšší soud zrušil jeho dovolání

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 8. 6. 2018 10:30) - Aktuality autor: von

Andrej Babiš byl spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti. Takový verdikt zůstává na Slovensku aktuálně v platnosti. Z různých soudních rozhodnutí totiž Nejvyšší soud dal zapravdu krajskému soudu, proti jehož rozhodnutí podal současný český premiér dovolání. Babiš v reakci oznámil, že kvůli zamítnutému dovolání zažaluje Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.

Spis dokazující spolupráci Andreje Babiše jako agenta Bureše pro Státní bezpečnost

Spis dokazující spolupráci Andreje Babiše jako agenta Bureše pro Státní bezpečnost,zdroj: Profimedia

Důvody zamítnutí Babišova dovolání budou podle mluvčí soudu Alexandry Važanové podrobně rozvedeny v písemném vyhotovení rozhodnutí. Advokátní kancelář agner & partners, která Babiše zastupuje, zatím nechtěla informaci komentovat, protože ještě nemá rozhodnutí k dispozici.

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012. Babiš tehdy podal u bratislavského soudu žalobu na ÚPN kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB. Slovenské soudy nejprve rozhodly, že je Babiš uveden jako agent neoprávněně. Zvrat v případu ale nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu.

Ústavní soud tak učinil kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje. Podle ústavních soudců také soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil i věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch.

Rozhodne Štrasburk?

Mluvčí ANO Lucie Kubovičová odkázala na středeční Babišovo vyjádření ke sporu o to, že je veden ve svazcích StB jako agent. "Když média řeknou, že jsem prohrál soud o StB, je to lež, protože jsem ten soud vyhrál. A vyhraju znovu. Do 15. června podám žalobu na Slovensko k Evropskému soudu pro lidská práva," řekl Babiš novinářům poté, co ho prezident Miloš Zeman podruhé jmenoval premiérem.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v komentáři k soudnímu sporu uvedl, že ještě není u konce. "Věc nekončí, jak jsme byli informováni, bude řešena dalšími právními prostředky," napsal.

Evropský soud pro lidská práva, na který se Babiš chce nyní obrátit, zřídila Rada Evropy, sídlí ve Štrasburku. Obracet se na něj mohou občané členských zemí Rady Evropy, kteří se domnívají, že některá z členských zemí porušila jejich lidská práva. Rozhodnutí soudu nemůže zvrátit rozhodnutí justice v dané zemi. Soud může pouze konstatovat, že daný stát porušil při posuzování dané kauzy konkrétní lidská práva, a nařídit mu zaplacení odškodnění stěžovateli a soudní výlohy.

Tagy: Slovensko zahraničí český premiér agent StB Státní bezpečnost justice a soudy

Zdroje: ČTK