Aspoň bude víc volných míst, uvítal Zeman protest rektorů
28. 10. 2015 – 14:05 | Zpravodajství | roj

Prezident Miloš Zeman si z protestu rektorů, kteří odmítli přijít na večerní udílení státních vyznamenání, nic nedělá. Vzkázal jim, že děkuje - jejich místa tak podle něj mohou ve Vladislavském sále zaujmout příbuzní vyznamenaných.
Zeman na Vítkově po pietním aktu uvedl, že chce rektorům za jejich rozhodnutí poděkovat. "Umožnilo nám to do přeplněného Vladislavského sálu umístit příbuzné některých vyznamenaných, takže bych chtěl rektorům poděkovat, že jim uvolnili místa," řekl Zeman.
Prezident letos nepozval dvojici rektorů stejně jako v posledních dvou letech - rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera.
Česká konference rektorů (ČKR) se ohradila a uvedla, že s tímto postupem zásadně nesouhlasí a považuje ho v souvislosti se státním svátkem za zcela nedůstojný.
K bojkotu této akce ze strany rektorů ČKR v prohlášení nevyzývá, z dřívějšího vyjádření některých rektorů ale vyplývá, že se dohodli, že na Hrad nepůjdou.
Vyjádřil se tak například rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák, nedorazí ani nový rektor Ostravské univerzity Jan Lata a ze solidarity s kolegy zůstane doma také rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch.
Pozvání naopak přijal rektor brněnské Univerzity obrany Bohuslav Přikryl, která je jedinou vysokou vojenskou školou v ČR.
Pozvánka na Hrad znovu nedorazila k rektorům, kteří měli s prezidentem v minulosti spory. Bek nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem.
Vznik státu si připomínají lidé v celém Česku
Výročí založení Československé republiky bylo opět spojeno s tradičním kladením věnců. V Brně ale kromě politiků u pomníku Tomáše Garrigue Masaryka oslavoval 97. výročí založení Československé republiky i osmaosmdesátiletý Karol Kadlec, který žil jako dítě v období první republiky.
Zatímco v současnosti si výročí připomínají spíše jen politici a pamětníci, tehdy byl podle Kadlece 28. říjen velkou slávou a událostí pro většinu lidí.
"Na oslavu 28. října jsme za první republiky jako děti chodili v průvodu s lampiony a vždy jsme se na to těšili. Bylo to pro nás prostě sváteční. Vždycky jsem přednášel básničku a tím jsme se vlastně udržovali," uvedl Kadlec.
Připomněl, že se na oslavy scházeli členové Sokola, legionáři a spousta dalších lidí. "Byla to úžasná slavnost celého národa. Teď už to zaniká. A pokud národ ztratí ideály, na kterých vznikl, potom sám zanikne," řekl se slzami v očích Kadlec, podle kterého už je ale nyní doba jiná.