Akademici našli Zemanovi 'jeho' Peroutku. A vysvětlili, jak fungovala cenzura

- Aktuality autor: art

Trápení Miloše Zemana se "ztraceným" článkem o gentlemanu Hitlerovi z pera Ferdinanda Peroutky by se snad mohlo konečně chýlit ke konci. Ústav pro českou literaturu Akademie věd obratem zveřejnil text, o kterém mluvil Zeman, problematickou větu v něm však nenajdete. Akademici k archivnímu článku přidali vysvětlení, jak přesně fungovali nacističtí cenzoři. 

Časopis Přítomnost

Časopis Přítomnost,zdroj: Archiv

"Ve shodě s jinými tehdejšími cenzurními zásahy v novinách či politických týdenících byly na podnět cenzury 'zabíleny' zmínky nepřímo kritizující československého ministra zahraničí a kriticky vyznívající pasáže o Adolfu Hitlerovi," uvedl Ústav pro českou literaturu

Problematické pasáže se tedy nevypouštěly, ale pouze zabílily. Cenzurované číslo si můžete prohlédnout ZDE. Ústav ale disponuje i necenzurovanou verzí.

V ní se dočteme, že Peroutka v takzvaně "zabavené", tedy cenzurované pasáži varuje před Hitlerovým politickým nadáním.

"I když Hitlerovo nadání jest pro nás zlověstné, varujme se toho, abychom jej neuznali. Dívejme se na věci tak, jak jsou: máme odpůrce, v jehož charakteru je několik zřejmých rysů politické geniality. Ani toho se ovšem nelekejme: žádnému ani částečnému géniovi se nepodařilo vyvrátit svět z jeho přirozené základny, kterou je v našem případě touha národů po svobodě a po důstojnosti," napsal novinář.

Ještě jednou zvětšeně o tom, že Hitlerovi je třeba uznat politické nadání.

Posted by V obecném zájmu on 7. říjen 2015

Akademici uvedli, že podle konfiskačního výnosu bylo důvodem pro zabavení článku porušení zákona na ochranu republiky. Konkrétně paragrafu, který umožňoval trestat projevy, které "veřejně způsobem surovým nebo štvavým hanobí republiku, národ nebo národní menšinu tak, že to může snížiti vážnost republiky neb ohroziti obecný mír v republice nebo její mezinárodní vztahy".

Cenzuru textu Peroutka zmínil v poznámce z 23. března 1938 s názvem "Co bylo, nebude". Napsal tam, že mu cenzura posledně znemožnila, aby upozornil na pozoruhodné politické schopnosti německého kancléře a aby varoval před jeho podceňováním.

Zeman v úterý uvedl, že tato zmínka může být stopou k Peroutkovu článku s označením Hitlera za gentlemana. Tuto hypotézu však nyní akademici zveřejněním necenzurované podoby textu vyvrátili.

Kauza Peroutka vs Zeman se táhne už od ledna. Článek, který podle odborníků Peroutka nikdy nenapsal, se prezidentově kanceláři nepodařilo dohledat. Zeman poté vypsal odměnu 100 tisíc korun pro toho, kdo článek nalezne. Kvůli výrokům Zemana o Peroutkovi zažalovala vnučka Peroutky Terezie Kaslová v dubnu stát.

Tagy: Česko domácí český prezident kultura a duchovno dějiny a fakta Peroutka

Zdroje: ČTK