Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes -1°C Slabé sněžení

Aktualizováno: Antimonopolní úřad udělil stravenkovým firmám více než čtvrtmiliardovou pokutu

Aktualizováno: Antimonopolní úřad udělil stravenkovým firmám více než čtvrtmiliardovou pokutu
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal tři velké stravenkové firmy pokutami v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu. Společnosti Sodexo, Edenred a Up koordinovaly obchodní podmínky pro obchodní řetězce týkající se maximálního počtu stravenek na jeden nákup. Rozhodnutí zatím není pravomocné, firmy proti němu mohou podat rozklad. Obdobně vysoké pokuty za kartelové dohody ukládá ÚOHS pouze jednou za několik let.

„Podle rozhodnutí Úřadu soutěžitelé mezi lety 2004 a 2018 vzájemně koordinovali svoje obchodní podmínky vůči obchodním řetězcům ohledně maximálního počtu přijímaných stravenek na jeden nákup. Svým jednáním tak narušili hospodářskou soutěž na trhu vydávání, prodeje a odkupu papírových stravenek a služeb s tím souvisejících na území České republiky,“ uvedl úřad v tiskové zprávě.

Úředníci zjistili, že se firmy nejméně od roku 2003 snažily na základě společné předchozí dohody zavést obchodní podmínku, podle které nebudou maloobchodní prodejny přijímat víc než pět kusů stravenek na jeden nákup. „Nejpozději od dubna 2004 pak obchodní podmínku o omezení počtu stravenek přijímaných k úhradě nákupu na maximálně pět kusů prosadily v nejvýznamnějších maloobchodních řetězcích, přičemž následně bylo dodržování této podmínky ze strany Asociace i jednotlivých vydavatelů stravenek kontrolováno,“ uvedl ÚOHS.

Firmě Sodexo vyměřil ÚOHS pokutu 132,271 milionu korun, firma Edenred má zaplatit 101,94 milionu korun a společnost Up 44,941 milionu korun. Pokuty jsou splatné do 90 dnů od doby, kdy rozhodnutí nabude právní moci a budou příjmem státního rozpočtu.

Generální ředitel společnosti Sodexo Benefity Daniel Čapek dnes ČTK sdělil, že Sodexo s prvoinstančním rozhodnutím rozhodně nesouhlasí a odvolá se proti němu. „Sodexo vždy dodržuje platné právní předpisy v jednotlivých zemích. Etický přístup ke všem našim obchodním aktivitám vždy byl a bude nedílnou součástí našich firemních hodnot,“ uvedl Čapek.

Společnost Up ČR podle právního zástupce firmy Michala Nulíčka rozhodnutí úřadu obdržela, nyní potřebuje čas ho podrobně prostudovat. „Z předcházející komunikace s ÚOHS ale mohu za klienta říci, že rozhodnutí nedává smysl a určitě podáme rozklad,“ řekl.

Se závěry ÚOHS a uloženou pokutou nesouhlasí také Edenred. Firma ve vyjádření pro média popřela, že by se dopustila porušení pravidel hospodářské soutěže. „Jedná se o rozhodnutí první instance, proti kterému zamýšlíme podat v nejbližší době rozklad. S detailním obsahem právní argumentace úřadu se nyní seznamují naši právníci,“ doplnila společnost Edenred.

Kromě zaplacení pokut, v případě, že proti nim nepodají rozklad, musí účastníci dohody také do dvou měsíců informovat maloobchodní partnery, že je dohoda neplatná, musí tuto informaci zveřejnit na svých internetových stránkách nejméně na rok a také upravit všechny smlouvy, podle nichž nesmějí maloobchody přijímat víc než pět stravenek na jeden nákup.

„Takto závažný případ se podaří odhalit jednou za několik let. Loni například úřad za všechny odhalené kartely uložil pokuty v celkové výši 153 milionů korun. Výše pokuty se odvíjí jednak od obratu potrestané firmy, ale také od délky platnosti zakázané kartelové dohody, která byla v tomto případě 14 let,“ řekl ČTK mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Společnost Sodexo Pass Česká republika vykázala podle výroční zprávy uložené ve Sbírce listin tržby za rok končící loni v srpnu téměř 861 milionů korun po předchozích 982 milionech. Společnost Edenred CZ měla za rok 2020 tržby přes 598 milionů korun po předchozích 628 milionech a společnost Up Česká republika vykázala za rok 2020 tržby přes 248 milionů korun po předchozích 283 milionech Kč.

Zdroje: