Ani déšť poutníky neodradil: Ve Staré Boleslavi si lidé mší připomněli svatého Václava
Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava.
Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, účastnil se i jeho předchůdce Dominik Duka, apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo a všichni čeští a moravští biskupové.
Graubner, který poutní mši sloužil jako pražský arcibiskup poprvé, na úvod poutníkům řekl, že déšť je sice nepříjemný, ale je rád, že se nenechali zahnat. V prvních slovech kázání zmínil, že žijeme ve zvláštní době. „Máme mimořádnou svobodu i blahobyt tak vysoký jako dosud nikdy, v sousedství však zuří válka, která má ekonomický dopad i na nás a nahání nám strach,“ pronesl.
Připomněl, že ani v době svatého Václava nebylo snadné zajistit mír. „Se smutkem a zahanbením myslím na hlasy některých našich spoluobčanů, kteří se zlobí třeba na rozhodnutí šetřit v zimě teplem kvůli válce na Ukrajině a argumentují tím, že jde o snížení komfortu, na který mají právo,“ řekl. Stejná lidská práva podle něj mají i lidé na Ukrajině, v Sýrii a dalších místech.
Mše se zúčastnili mimo jiné místopředseda senátu Jiří Růžička (TOP 09), místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN), další senátoři a poslanci, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) a zástupci armády a velvyslanci. Mariánské náměstí a jeho širší okolí bylo uzavřeno pro dopravu. V davu byli skauti a sokolové, na pořádek dohlížely desítky policistů.
Nedaleko náměstí u Domova sv. Václava nabízely poutníkům teplý čaj a malé občerstvení zaměstnankyně charity. Poutníci, kteří chodí do Boleslavi pěšky, jsou nejčastěji z Prahy. „Ráno ve čtyři hodiny sem dorazila skupinka mládeže, tak jsme jim nabídli azyl, prý vyráželi z Prahy v devět hodin večer,“ řekla ČTK ředitelka domova Ivana Otřísalová.
Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003.
Poslední dva roky byla pouť v omezené podobě. Loni byla Národní pouť na Tetíně na Berounsku, deset dní před svátkem svatého Václava, místo tradiční poutní mše na Mariánském náměstí se konala slavnostní bohoslužba v opravené bazilice sv. Václava. V roce 2020 byla mše na náměstí omezená kvůli koronavirovým opatřením.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |