Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Miloši, dej si na mě pozor. Čtěte, co prý skutečně stojí za nečekaným návratem Miroslava Šloufa

Miloši, dej si na mě pozor. Čtěte, co prý skutečně stojí za nečekaným návratem Miroslava Šloufa
Miroslav Šlouf | zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Tvrdou ranou pro snahu SPOZ dostat se do sněmovny se může stát jméno jejího pražského lídra, lobbisty Miroslava Šloufa. Dluholetý pozorovatel politického zákulisí Petr Dimun považuje Šloufovu kandidaturu za vzkaz stávajícímu vedení SPOZ a Miloši Zemanovi, že ještě nepatří do starého železa. Proto by se nedivil, kdyby o víkendu tentokrát už skutečně lobbista zavítal do Lán za prezidentem.

Vedení SPOZ a možná i prezident Miloš Zeman mohou mít bolehlav z výsledku mimořádné krajské konference Strany práv občanů – zemanovců Praha. Ta zvolila do čela kandidátky pro předčasné sněmovní volby lobbistu Miroslava Šloufa, s nímž hlava státu před časem přerušila kontakt. Z čela pražské SPOZ byl odvolán Ondřej Kropáček, který dosud v hlavním městě kampaň vedl. Hlavním strůjcem převratu byl podle informací České pozice vedle Miroslava Šloufa i jeho syn Ondřej. Cílem bylo ovládnout organizaci a pak postavit kandidátní listinu podle svých představ.

Odvolaný předseda Ondřej Kropáček byl vývojem zcela zaskočen a v rozhovoru pro Českou pozici jen přiznal, že byl na mimořádné krajské konferenci „neočekávaně odvolán z funkce předsedy“. Za převratem podle něj stojí lidé kolem Miroslava Šloufa, ale s lobbistou jako lídrem nemá prý SPOZ šanci v Praze uspět. Také všichni ostatní lidé na pražské kandidátce zemanovců jsou Šloufovi spojenci.

Šlouf si vymýšlel, že přesvědčil Remka, aby nekandidoval na Hrad

Mluvčí a místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš pro server iDnes.cz uvedl, že definitivního lídra v Praze bude ještě schvalovat celorepublikové předsednictvo. Šloufovo ovládnutí pražské organizace SPOZ může být vnímáno jako jeho pomsta Miloši Zemanovi, který s ním přerušil styky. V závěru prezidentské kampaně totiž Miloše Zemana rozladila nahrávka hovoru mezi Šloufem, šéfem jeho poradců z premiérských dob, a kmotrem Františkem Mrázkem. „Ten odposlech vedl k tomu, že Miroslav Šlouf není mým spolupracovníkem,“ sdělil Zeman krátce po svém zvolení.

Na Šloufovi mu vadilo i to, že vydával nepravdivá prohlášení. „Šlouf veřejně prohlásil, že přesvědčil Vladimíra Remka, aby stáhnul prezidentskou kandidaturu za KSČM a aby mě podpořil v kampani. Remek pak vydal veřejné dementi, které bylo publikováno, že Miroslava Šloufa několik let neviděl, a že se tato informace nezakládá na pravdě. To byl hlavní důvod, proč jsem s ním přerušil spolupráci. Nemáme si vymýšlet,“ uvedl nedávno pro ParlamentníListy.cz prezident Miloš Zeman.

Začněte se mnou jednat a mluvit, jinak bude hůř

Miroslav Šlouf si při svých zkušenostech musí být vědom toho, že tím, že se nechal zvolit do čela pražské kandidátky SPOZ, může tuto stranu před volbami poškodit. „To je správná úvaha. Je to vzkaz směrem k určitým lidem, že by s ním měli začít jednat, začít mluvit, jinak – nechci to říkat nějak natvrdo – ale jinak bude hůř,“ říká pro ParlamentníListy.cz znalec politického zákulisí a mediální expert Petr Dimun.

„Domnívám se znalostí té situace, která je ve SPOZ a ve vztazích mezi panem Šloufem a Milošem Zemanem, že se jedná o jakýsi vzkaz Miroslava Šloufa stávajícímu vedení SPOZ a Miloši Zemanovi, že ještě nepatří do starého železa, že ještě dokáže v té straně nějakým způsobem ovládat jisté struktury. A samozřejmě ten vzkaz byl vyslán tím, že byl zvolen pražskou SPOZ do čela kandidátky pro sněmovní volby,“ vysvětluje Petr Dimun.

Tento víkend by Šloufova návštěva v Lánech nepřekvapila

To, že pražská SPOZ zvolila za svého lídra Miroslava Šloufa, i když musela vědět, že to celostátnímu vedení strany nebude příliš po chuti, Petra Dimuna nepřekvapuje. „SPOZ jako taková primárně vznikla a několik let byla připravována a budována na iniciativě, vztazích a sítích Miroslava Šloufa. Že v jisté fázi, ať už ze zdravotních důvodů nebo z jiných se musel upozadit a předal to budování a vedení duu Nejedlý-Mynář, to je druhá věc. Ale tu základní síť vztahů a kontaktů on nikdy neopustil a neztratil,“ upozorňuje Petr Dimun na trvající Šloufův vliv ve SPOZ.

„Miroslav Šlouf je – přes všechno, jaký negativní názor na něj mám – velký profesionál a velmi schopný organizátor. To, jak se k němu zachoval Miloš Zeman, nepovažuji vůbec za férové a domnívám se, že si to nezasloužil. Ale myslím si, že Miroslav Šlouf nyní ukázal, že má svoji cenu a že tento víkend – abych to trošku odlehčil – to bude v Lánech tentokrát opravdu on, kdo Miloše Zemana navštíví,“ připomíná Petr Dimun rozšířenou fámu z minulého víkendu, že Miroslav Šlouf prezidenta v Lánech navštívil.

Podle politologa může jít o Šloufovu pomstu

Šloufovo zvolení do čela pražské kandidátky lze podle politologa Zdeňka Zbořila vnímat i jako lobbistovu pomstu - ať už prezidentovi Miloši Zemanovi nebo SPOZ. „Je to docela dobrý nápad, pod ten bych se dokázal podepsat. Jen se divím, když si byli tak blízko, jezdili spolu v tom volebním autobuse, že se takhle rozešli. A pokud mu vadí minulost Šloufova, tak mu musí vadit i minulost jiných,“ poznamenává pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Politolog však není přesvědčen o tom, že by Šloufův krok mohl SPOZ před volbami významně poškodit. „S výjimkou těch ministrů, kteří budou za SPOZ kandidovat, se někteří lidé ze SPOZ, včetně pana Mynáře, vyjadřují tak nešťastně, že Šlouf už stranu víc poškodit nemůže. Navíc se mi Šlouf zdá pracovitý, své aktivity vede docela zdatně a přece jenom s nějakým rozhledem. To, že vypadá jako zestárlý svazák, je druhá věc,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Volby mohou být místo proti Zemanovi jenom proti SPOZ

„Osobně se s Miroslavem Šloufem příliš neznám, za celý svůj život jsem se s ním příležitostně setkal všehovšudy dvakrát. Přátelství Zeman – Šlouf skončilo, ale on se Miloš Zeman rozešel se spoustou jiných lidí. Nevím, jaký je teď jeho vztah ke Kavanovi, ten se v jeho okolí také neobjevuje, ale přitom Zemanova zahraničně-politická vyjádření, to je čaj velmi slabé kvality,“ konstatuje Zdeněk Zbořil.

„Kalousek začal razit, že předčasné volby jsou volbami proti Zemanovi. Může se ale stát, že volby budou také proti té – vlastně bezvýznamné – SPOZ. Já si ji ani nedokážu představit, jak by se na té politice podílela, kromě toho, že by se hrnula do některých ministerských křesel tempem Věcí veřejných. Ale díky tomu problému se zastírá, že ty volby nejsou o Zemanovi. Ty jsou o tom, jestli se zmátoří pravicové strany a zda ty levicové unesou tíhu toho očekávání, které do nich potenciální voliči zatím vkládají,“ dodává pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Zdroje: