Američané netuší, kde se nachází Ukrajina. Všichni jí ale fandí

- Aktuality autor: Alina Holušová

Pouhá šestina Američanů ví nebo alespoň tuší, kde zhruba leží Ukrajina. Neschopnost ji geograficky zařadit jim ale nebrání, aby zuřili kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu. "Krym je pryč! O, Kryme! Kryme, my jsme o tobě pomalu nevěděli," střílí si z tohoto paradoxu populární americký moderátor Jon Stewart ve svém pořadu Daily Show

Jen šestina Američanů ví, kde na mapě hledat Ukrajinu

Jen šestina Američanů ví, kde na mapě hledat Ukrajinu,zdroj: Profimedia.cz

Čím menší ponětí mají Američané o tom, kde se Ukrajina vůbec nachází, tím zaníceněji se zasazují za to, aby tam Spojené státy vojensky zasáhly, upozornila trojice sociologů na blogu listu The Washington Post. Přívrženců intervence je ale snad ještě méně, než znalců východoevropských reálií.

Autoři se odvolali na poznatky z průzkumu, který uskutečnil mezi 2066 Američany na konci března, tedy po ruské anexi Krymu. Dotázaných se ptali nejen na názor, ale také je žádali, aby kliknutím na mapu světa ukázali, kde se podle nich Ukrajina nachází.

Jen jeden ze šesti Američanů (16 procent dotázaných) se dokázal trefit do hranic skutečné Ukrajiny. Současně se ukázalo, že čím vzdálenější bylo tipování ukrajinské polohy od skutečnosti, tím více si dotyční přáli, aby USA podnikly vojenskou intervenci.

Většina tipovala, že Ukrajina je někde v Evropě či Asii, někteří ji však přemístili i do Brazílie či Indického oceánu. Ukrajina se potácela v prostoru kdesi mezi Portugalskem na západě, Súdánem na jihu, Kazachstánem na východě a Finskem na severu.

Povzbudivé může být, že více než čtvrtina mladých Američanů ve věku 18 až 24 let odpověděla správně, zatímco ve věkové kategorie 65 let a starší se podíl zasvěcených ztenčil na 14 procent. Trefila se pětina mužů a 13 procent žen.

Nijak se ve znalostech o Ukrajině nelišily domácnosti vojáků a nevojáků, přívrženců demokratů či republikánů. Vysokoškoláci sice dopadli líp než průměr, ale i tak více než tři čtvrtiny absolventů univerzit selhaly.

Jinak průzkum dospěl k podobným výsledkům jako obdobné ankety, tedy že Američané váhají, co si s ukrajinskou krizí počít, a že zdrženlivost roste spolu s náklady na zvažované kroky. Tedy 45 procent respondentů podpořilo bojkot summitu skupiny G8, ale jen 13 procent se vyslovilo pro užití síly. 

Tagy: USA americane Ukrajina Spojené státy Krym geografie

Zdroje: ČTK