Nezaměstnanost v ČR klesá, pocítíme to ale až za rok

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Díky oživení ekonomiky v ČR bude klesat dle prognóz analytiků nezaměstnanost i v následujícím období. Tento fakt ale nezachrání růst nezaměstnanosti z předchozích let, což znamená, že pozitivní dopad na český trh práce se výrazně objeví až od roku příštího.

Úřad práce ČR

Úřad práce ČR,zdroj: isifa/Lidové noviny/TOMAS HAJEK

Nezaměstnanost v České republice v březnu klesla z historických maxim na počátku roku. Hlavně díky brzkému začátku sezonních prací se snížila o 0,3 procentního bodu na 8,3 procenta. Bez práce bylo 608.315 lidí, oznámil dnes Úřad práce. 

"Trh práce reaguje na ekonomické oživení tradičně se zpožděním, a proto očekávám výraznější a stabilnější pokles nezaměstnanosti až v příštím roce," uvedl odborník na řízení lidských zdrojů PwC Daniel Soukup. Firmy se však již nyní podle něj poohlížejí po nových zaměstnancích, a zejména u specializovaných technických a manažerských pozic těžko hledají vhodné kandidáty. 

"V průběhu letošního roku by se měla situace na trhu práce dále zvolna zlepšovat a podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu se o pár desetin procenta sníží. Výraznější zlepšení by měl přinést příští rok," uvedl i hlaví ekonom Patria Finance David Marek. 

Snížení počtu lidí bez práce v letošním roce přitom podle analytika společnosti Akcenta nedokáže kompenzovat nárůst nezaměstnanosti z předcházejících letech. "Jsme sice svědky zlepšující se situace na pracovním trhu s tím, že pokles nezaměstnanosti bude pokračovat i v dalších měsících. Je však rovněž korektní zmínit, že počet nezaměstnaných je stále blízko svých rekordních hodnot a nad hranicí 600.000," upozornil. 

Problém, který ale trápí Česko, se skrývá podle analytika Home Credit Michala Kozuba v dlouhodobé nezaměstnanosti. "Velká řada uchazečů o práci nepracuje již dlouhou dobu, a to jejich šance ještě více snižuje. Druhá problémová skupina jsou mladí lidé po ukončení studia, kteří nikdy nenastoupili do zaměstnání a rovnou šli na úřady práce," uvedl. 

Letos mají přitom firmy pro jarní sezonní práce více možností při sjednávání pracovních poměrů díky novele zákoníku práce, která je účinná od loňského srpna, upozornila expertka na pracovní právo z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners Klára Valentová. "Díky ní můžou pracovníky opakovaně zaměstnávat na dobu určitou bez toho, aby musela být dodržena tříletá lhůta od skončení předchozího pracovního poměru," uvedla. 

Březen byl přitom podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka prvním měsícem, kdy se pozitivně začínají projevovat i sezonní faktory. "Během druhého čtvrtletí se tak podíl nezaměstnaných bude dále snižovat, ze současných 8,3 procenta se může před prázdninami dostat až k hodnotám kolem 7,5 procenta," uvedl. V prosinci bude podle něj podíl nezaměstnaných mírně vyšší na 8,1 procenta. "To ale bude ve srovnání s 8,2 procenta zaznamenaných v prosinci 2013 znamenat mírné zlepšení," dodal. 

Za celý letošní rok pak očekává hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka pokles míry nezaměstnanosti na 7,5 procenta proti 7,7 procenta v roce 2013. 

Tagy: nezaměstnanost

Zdroje: ČTK