Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Advokátka Samková: Pro zrušení volby prezidenta udělám vše

Advokátka Samková: Pro zrušení volby prezidenta udělám vše
zdroj: Mediafax

Uchazečka o Hrad advokátka Klára Samková zaregistrovala na ministerstvu vnitra kandidátní listinu s pouhými 128 platnými podpisy. Deníku Právo řekla, že tak učinila z toho důvodu, aby mohla u Nejvyššího správního soudu (NSS) napadnout prováděcí zákon o přímé volbě.

"Od momentu, kdy jsem ten zákon přečetla, mi bylo jasné, že je to políček do tváře českého voliče. Měla jsem to v plánu od samého počátku," řekla Samková s tím, že už například nutnost 50 tisíc podpisů k registraci považuje za protiústavní. "Celý ten zákon je popřením přímé volby," konstatovala.

Nejvyšší správní soud správnost údajů na peticích pro odmítnuté kandidáty pravděpodobně přezkoumávat bude. "Nejvyšší správní soud bude k případným stížnostem přistupovat individuálně podle povahy uplatněných námitek,“ uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Podle ní tedy není možné nyní vyloučit, zda bude přezkoumávat správnost údajů na petičních arších.

Ministerstvo vnitra musí do 23. listopadu s konečnou platností oznámit, kteří kandidáti splnili zákonné podmínky pro registraci. Odmítnutí adepti mají dva dny na podání stížnosti u NSS.

Samková je odhodlaná usilovat o zrušení zákona

Klára Samková hodlá bojovat za to, aby zákon o prezidentské volbě zrušil Ústavní soud. "Doufám a jsem připravena pro to udělat všechno. Vložím do toho všechny své právnické znalosti a prostředky," říká odhodlaně advokátka.

Zdroje: