Úředník zkontroluje, čím doma topíte. Nebo hrozí pokuta až 50 tisíc, rozhodli poslanci

Poslanci schválili novelu zákona o ovzduší, která dává úředníkům pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. Zastánci novely chtějí zlepšit životní prostředí a chránit zdraví lidí. Odpůrci kritizují narušení soukromí a prolomení domovní svobody. TOP 09 a ODS už oznámily, že normu napadnou u Ústavního soudu. Novela nyní putuje ke schválení do Senátu.
Fyzická kontrola kotle v domácnosti by byla podle předlohy až krajním řešením. Norma předpokládá, že prověrka by mohla přijít, pokud se důvodné podezření na porušení zákona objeví opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejprve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu s informací, co v opačném případě může nastat.
"Nově navrhované ustanovení není protiústavní," zdůraznil ministr životního prostředí Richard Brabec. Slušným lidem podle něho nic nehrozí. Nová pravomoc má zamezit spalování různého odpadu, což je zakázáno, ale neexistuje proti tomu žádná obrana, uvedl ministr. "Nepřijde komando, které bude vykopávat dveře," podotkl Václav Zemek.
Proti nové pravomoci protestovali zejména poslanci opoziční ODS a TOP 09 a vládní KDU-ČSL. "Opatření se může zneužívat v sousedských sporech," řekl lidovecký poslanec Jiří Junek. Podle Michala Kučery z TOP 09 jde o jeden z dalších kroků k omezování osobní svobody obyvatel a o nejhorší možné řešení problému. "Proč tam není soudní příkaz?" tázal se.
Kvůli pokutě hrozí i exekuce
Prověrky by měl zákon umožnit od příštího roku. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by hrozil postih až 50 tisíc korun. Poslanec ODS Jan Zahradník varoval před tím, že jen přibude neplatičů postihů i práce pro exekutory.
Zahradníkův a následně Junkův návrh na vypuštění pravomoci podpořilo v dílčích hlasováních vždy 56 ze 178 přítomných poslanců, proti jich bylo 96, respektive 100. Pro normu jako celek pak hlasovalo 115 ze 178 přítomných poslanců, zejména z řad ČSSD, ANO a KSČM. Proti jich bylo 48.
Předloha také zakotví pravidla pro uznávání zahraničních plaket pro vjezd automobilů do nízkoemisních zón. Žádné zóny zatím ale v Česku vyhlášeny nebyly. Norma rovněž upraví pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Nebudou se navíc vyhlašovat smogové situace nebo regulace při zvýšené koncentraci některých látek v ovzduší, pokud rychle poklesnou. Do zákona se rovněž dostanou imisní limity pro určité částice polétavého prachu.
Novela by na návrh výboru pro životní prostředí mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy. Umožní zavést pro ně emisní limity.