Dnes je středa 9. dubna 2025., Svátek má Dušan
Počasí dnes 11°C Polojasno

Osudy autokratů po arabském jaru: Lynčování, útěky i politické pletichy

Osudy autokratů po arabském jaru: Lynčování, útěky i politické pletichy
Záběry Kaddáfího dramatického konce obletěly celý svět. Povstalci ho zavraždili takřka v přímém přenosu | zdroj: Profimedia

Když se arabské jaro prohnalo Blízkým východem, otřáslo tamními vládnoucími elitami natolik, že se z toho region vzpamatovává dodnes. Někteří vůdci se vzdali svého křesla dobrovolně, někteří byli svrženi, někdo musel prchnout, jiný zůstal. Suverénně nejhůř dopadl libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, kterého zlynčoval dav povstalců. Ani jeho kolegové z jiných zemí však neměli na růžích ustláno. 

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak byl po letech věznění v pátek definitivně propuštěn na svobodu. Není ovšem jediným autokratickým vládcem na Blízkém východě zasaženým revoltami takzvaného arabského jara, které se v regionu rozšířilo v roce 2011. 

Tunisko: Zin Abidín bin Alí

Mladý tuniský pouliční prodavač zeleniny Muhammad Buazízí se 10. prosince 2010 upálil, a bezděčně tak spustil bezprecedentní protestní vlnu, která se přelila do celého arabského světa.

Mladíkova smrt vyvolala protesty po celé této severoafrické zemi, po nichž zůstalo 300 mrtvých a tisíce zraněných. Do měsíce byl tuniský autokratický vládce Zin Abidín bin Alí donucen po 23 letech u moci rezignovat a uprchl do Saúdské Arábie. Později ho tuniský soud v nepřítomnosti odsoudil za korupci a další zločiny.

Bin Alího pád inspiroval protesty v celém arabském světě, které dostaly název arabské jaro.

Egypt: Husní Mubarak

Po 30 letech vlády zasažené korupcí a ekonomickou nespravedlností za podpory obávaného bezpečnostního aparátu, který prezidenta udržoval u moci, propukly v Káhiře v lednu 2011 protesty proti Mubarakovi. Po 18 dnech strhujících masových protestů na symbolickém káhirském náměstí Tahrír, které na sebe upoutaly mezinárodní pozornost i jako dějiště násilných střetů s bezpečnostními silami, byl Mubarak nucen odstoupit.

Následně byl uznám vinným ze zpronevěry finančních fondů a stál před soudem v řadě korupčních kauz. Obžalován byl také jako iniciátor střelby do demonstrantů při protestech, které vedly k jeho svržení.

Po procesech, které se vlekly několik let, egyptský nejvyšší odvolací soud letos začátkem března Mubaraka definitivně pravomocně zprostil obvinění z podílu na vraždách stovek demonstrantů během povstání v roce 2011. Tento týden v pátek exprezident opustil domácí vězení ve vojenské nemocnici, kde strávil velkou část svého pobytu za mřížemi, a vrátil se do svého domova v jedné z nejbohatších čtvrtí Káhiry.

Libye: Muammar Kaddáfí

Povstání proti Kaddáfímu v Libyi propuklo v únoru 2011 jako součást nepokojů šířících se po celém Blízkém východě. Protesty, které započaly ve městě Benghází, nabyly násilné podoby, když vládní jednotky zahájily střelbu do demonstrantů a 14 jich zabily. Protesty pak eskalovaly do totálního ozbrojeného povstání.

Kaddáfí, který vládl Libyi po čtyři desetiletí, strávil poslední týdny svého života přemísťováním z jednoho úkrytu do druhého ve svém rodném městě Syrta. Nakonec ho povstalečtí bojovníci 20. října 2011 objevili v odvodňovacím kanále a zabili.

profimedia-0237644376 Kaddáfího tělo | zdroj: Profimedia

Více než pět let poté je Libye stále zmítána chaosem, rozpolcena mezi rivalizující parlamenty a vlády na východě a západě země, z nichž každá je podporována svými skupinami milicí, kmenů a politických frakcí.

Jemen: Alí Abdalláh Sálih

Jemenský prezident odolával bezmála rok masovým protestům proti své 33 let trvající vládě, které propukly v roce 2011. U moci se udržel dokonce i poté, co při útoku na palácový komplex v červnu utrpěl popáleniny na velké části těla. Operován byl v saúdskoarabském Rijádu, hned v září se ale vrátil do vlasti.

Nakonec Sálih v listopadu podepsal v Saúdské Arábii dohodu s opozicí o předání moci, kterou vypracovaly arabské státy Perského zálivu. Na jejím základě předal moc svému zástupci, viceprezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu. I přesto, že odstoupil, Sálih v Jemenu zůstal.

Situaci v této nejchudší zemi světa pak ještě zhoršila občanská válka, když šíitští povstalci z kmene Húsíů obsadili většinu severu země a hlavní město Saná. Sálih se spojil s rebely v boji proti koalici arabských států podporujících prezidenta Hádího.

Tento konflikt prohloubil chaos v Jemenu a umožnil jemenské Al-Káidě, považované za nejmilitantnější odnož této teroristické organizace, obsadit rozsáhlé části území i celá města.

Sýrie: Bašár Asad

Syrský vládce Asad se stále drží u moci, navzdory krveprolévání a občanské válce, která stála bezmála 400 tisíc lidských životů a vyhnala z domovů polovinu předválečné populace 23 milionů Syřanů.

Syrská revolta začala v březnu 2011 převážně pokojnými protivládními protesty, které ale režimní síly násilně potlačily. To přimělo mnoho Asadových oponentů, k nimž se připojili armádní zběhové, chopit se zbraní proti vládě. Země se záhy propadla do občanské války, která zanechala většinu území v ruinách, ovládaných stovkami bojových frakcí a velitelů.

Syrská krize umožnila také vzestup organizace Islámský stát, která se v roce 2014 bleskově zmocnila nadvlády nad třetinou Iráku i Sýrie.

Bahrajn: šajch Hamad bin Ísá Chalífa

Protesty v Bahrajnu, který je pevným spojencem USA a domovem americké 5. flotily, propukly pár dnů poté, co Egypťané svrhli Mubaraka. Bahrajnská šíitská většina, jediná v sunnitských arabských státech Perského zálivu, se dožadovala větší rovnosti a zastoupení ve vládě a veřejném sektoru. Sunnita šajch Hamad si udržel své postavení, často ale cestou tvrdých zákroků. Desítky lidí byly zabity a stovky zraněny při protestech, které v březnu 2011 přijely šajchu Hamadovi pomoci potlačit saúdskoarabské tanky.

Tvrdé represe proti odpůrcům a kritikům vlády pokračují v Bahrajnu dodnes. Aktivisté jsou vypovídáni ze země nebo vězněni, hlavní šíitská opoziční skupina byla rozpuštěna.

Zdroje:
ČTK, AP