ODS opět zkouší obstrukce, ČSSD ji přirovnává ke sládkovcům
9. 2. 2010 – 15:32 | Zpravodajství | red

Sociální demokraté v úterý přirovnali postup, který ODS zvolila v Poslanecké sněmovně, k obstrukcím někdejší SPR-RSČ Miroslava Sládka. Poslanci ODS i tento týden pokračují ve své zdržovací taktice.
Tou se snaží zabránit projednání levicových zákonů, které podle nich prohlubují schodek státního rozpočtu.
Předseda ODS Mirek Topolánek ale připustil, že občanským demokratům se zřejmě všem návrhům zabránit nepodaří.
"Svolali jsme na dnešek mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Na její program jsme zařadili důležité body, na které se důsledku sládkovských obstrukcí ODS zatím ještě nedostal prostor," uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.
ČSSD podle něj bude dál snažit, aby se o vrácení mateřské na loňskou výši rozhodlo ještě tento týden. "Pokládal bych za velmi smutné, kdyby sněmovna ukončila své jednání a nerozhodla v této věci," řekl. Poslanci hlasovali ODS proti programu jednání.
Když pak bylo zahájeno projednávání vládního protikorupčního balíčku, hovořil místopředseda ODS Ivan Langer přibližně hodinu. Podobně dlouhými projevy zákonodárci občanských demokratů prodlužovali jednání sněmovny už v minulém týdnu.
"Jestli mluvil Ivan Langer jenom hodinu, tak to nesplnil mé zadání," prohlásil k tomu předseda ODS Mirek Topolánek. "Jakýkoliv zákonný prostředek, který umožňuje jednací řád, bude využit. Říkejte tomu, jak chcete," dodal. Nebude ale podle něj prohrou, pokud se ODS nepodaří všem levicovým návrhům zabránit. "Pro nás je důležité i sdělení, aby lidé věděli, co se tady děje," vysvětlil.
Sociální demokraté svým nelichotivým přirovnáním na adresu rivala připomněli chování poslanců radikální SPR-RSČ Miroslava Sládka z konce 90. let.
Ti například v roce 1997 blokovali přijetí česko-německé deklarace. Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř doplnil, že základním záměrem jeho strany je na nynější schůzi zabránit přijetí zákonů, které jsou ve třetím čtení.
Jedná se o návrhy KDU-ČSL na zvýšení mateřské a KSČM na proplácení prvních tří dnů nemoci a zvýšení mateřské a na zrušení stropů pro platby sociálního pojištění. Pro závěrečné třetí čtení jsou vyhrazeny středy a pátky. Tluchoř připomněl výpočet, podle kterého stojí ročně Poslanecká sněmovna tři miliony korun. Tři týdny jejího jednání tedy vyjdou na 60 milionů.
"Tedy šest korun na jednoho občana. Pokud se nám za ty tři týdny podaří zabránit přijetí těch několika socialistických návrhů, ušetříme těmto lidem, každému 6000 korun," poznamenal šéf poslanců ODS.