Klaus: Článek o milostech je nesmyslnou konstrukcí, poškozuje mě
13. 1. 2010 – 18:35 | Zpravodajství | red

Prezident Václav Klaus se podle svého mluvčího Radima Ochvata nemůže bránit proti středečnímu článku Mladé fronty Dnes o udělených milostech, protože jde o nesmyslnou konstrukci, která ho má poškodit.
Deník informoval o propojení čtyř lidí, kterým Klaus udělil milost, se zavražděným kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem a uprchlým Tomášem Pitrem.
Podle šéfredaktora Mladé fronty Dnes Roberta Čásenského rozhodně nebylo cílem článku Klause poškodit.
"Je to celé nesmysl. Proti takto zkonstruovanému podezření se nedá bránit. Jediným cílem bylo poškodit prezidenta republiky," sdělil Ochvat. "Už v tom článku je řečeno, že se může jednat o náhodu (souvislost čtyř omilostněných údajně napojených na Pitra a Mrázka - pozn. ČTK), ale shoda okolností je zajímavá, jelikož z těchto lidí se rekrutuje dost žadatelů o milost," řekl Čásenský.
V jednom případě dokonce soudce upozorňoval prezidentskou kancelář na zmíněné okolnosti, což je podle Čásenského důvod k zamyšlení. "Reakce Hradu mě ovšem nepřekvapuje," dodal.
Za prezidenta se postavili šéf ČSSD Jiří Paroubek a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Paroubek po obědě s Klausem řekl, že není možné, aby Klaus a jeho tým věděli vše o žadatelích o milosti. Podle Schwarzenberga je to daň za systém, který v udělování milostí funguje.
Podle deníku dostali milost Karel Steiniger, Miroslava Pragerová, Jarmila Morávková a Jan Kondler, kteří se dopustili převážně daňových a úvěrových podvodů. Prezidentův kancléř Jiří Weigl tvrdí, že prezident o vazbách těchto lidí na Mrázka a Pitra nevěděl.
Deník uvedl, že Steiniger byl obchodním partnerem Pitra, Pragerová po Pitrovi spravovala firmu a Morávková a Kondler jsou spolupracovníci Mrázkova významného obchodního partnera Richarda Morávka.
Steinigerovi dal Klaus milost podle deníku v roce 2004, protože prý trpěl závažnou nemocí. Pragerová ji dostala o tři roky později, aby se mohla starat o své děti. Zdravotní stav byl důvodem toho, proč Klaus udělil v roce 2008 milost i Morávkové a Kondlerovi
Weigl podle listu vyloučil, že by milosti "Mrázkových lidí" Klausovi někdo doporučoval - třeba poradci nebo přátelé z tenisu. "Pan prezident bere funkci vážně a zodpovědně. Je nemyslitelné, aby šel na ruku svým kamarádům. To vylučuji," prohlásil kancléř.
Mrázka, o němž média někdy píšou jako o někdejším vládci podsvětí, zastřelil neznámý pachatel v lednu 2006. Podle bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza.
Uprchlý podnikatel Pitr dostal minulý týden v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi Setuzy a Milo Surovárny z roku 2000 trest šest let vězení. Verdikt vynesl pražský městský soud. Pitrovi soud uložil trest souhrnný, již v roce 2006 byl totiž pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení nenastoupil a od roku 2007 se podle všeho skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač.