Zpravodajci nechtějí policii vydat důležité důkazy v kauze Barták

- Aktuality autor: red

Policie požádala Vojenské zpravodajství (VZ) o vydání dokumentů, které by jí pomohly rozplést okolnosti kauzy údajné korupce při nákupu nákladních vozidel Tatra. Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes (MfD). VZ se zatím zpřístupnění dokumentů brání, prý to zákon nedovoluje.

Hlavním aktérem kauzy údajné korupce při nákupu nákladních vozidel Tatra je někdejší ministr obrany Martin Barták, kterého bývalý velvyslanec USA v České republice a člen vedení automobilky Tatra William Cabaniss obvinil, že po něm chtěl peníze v souvislosti s armádní zakázkou. Barták to popírá.

Dalšími podezřelými jsou Petr Ptáček ze společnosti Praga a podnikatel zajišťující zbrojní zakázky Michal Smrž. Podle státního zástupce Dušana Táborského, který případ dozoruje, oba podnikatelé vedení Tatry postupně kontaktovali s určitou nabídkou v souvislosti s armádní zakázkou ještě před Bartákem.

Provázaná korupce

Podle listu v případu na policii 21. ledna vypovídal bývalý šéf vojenské tajné služby Miroslav Krejčík, který byl kvůli kauze zbaven mlčenlivosti. Detektivům prý řekl, že na Vojenském zpravodajství leží stovky stran odposlechů, které nashromáždili zpravodajci v letech 2006 a 2007 v souvislosti se zakázkou na tatrovky.

"V odposleších se podle něj (Krejčíka) objevují zbrojaři, lobbisté i úředníci ministerstva obrany včetně tehdejšího náměstka Bartáka," řekl MfD zdroj dobře obeznámený s vyšetřováním. Podle něj odposlechy nedokazují přímo trestnou činnost. Dokládají však vztahy mezi jednotlivými lidmi v době nákupu 556 nákladních automobilů Tatra pro armádu, což by detektivům pomohlo při vyšetřování, píše list. "Je to pro nás klíčové," připouští zdroj. Policie se podle listu zaměřuje na to, aby zjistila, zda všichni tři podezřelí - Ptáček, Smrž i Barták - jednali v součinnosti. Detektivové věří, že právě jejich vzájemné vztahy rozkrývají dokumenty VZ.

Policie oslovila i Vondru

Policie proto oslovila se žádostí o spis kromě šéfa tajné služby Ondreje Páleníka i ministra obrany Alexandra Vondru. "Je pravdou, že jsem žádost policie dostal. Bude-li to v souladu se zákonem, tak žádosti samozřejmě vyhovím," uvedl Vondra.

Vojenské zpravodajství se zatím zpřístupnění odposlechů brání. Argumentuje, že mu to nedovoluje zákon, protože zčásti jde o "živé" spisy. Oficiální odpověď ale zatím policie nedostala, uzavírá MfD.

Tagy: obvinění barták korupce armáda

Zdroje: ČTK