Protikorupční policie obvinila bývalého kolegu Mareše

- Aktuality autor: red

Detektivové z protikorupční policie ve středu zadrželi a obvinili z korupce bývalého kolegu a někdejšího vysoce postaveného policejního důstojníka Jana Mareše, píše deník Právo. Podle policistů loni v červenci nabízel stotisícový úplatek úředníkovi ministerstva dopravy, ten ho odmítl.

Mareš byl přitom za korupci odsouzen již v roce 1998, kdy na policejním prezidiu šéfoval skupině finanční a hospodářské kriminality. Tehdy podle obžaloby přijal od bývalého člena představenstva společnosti Skloexport Karla Bartoška 250.000 korun za příslib, že mu zařídí beztrestnost. Mareš byl odsouzen ke třem letům vězení.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek Právu potvrdil, že ve středu obvinili celkem čtyři muže z korupce. Podle něj měl jeden z nich od zbylých tří obdržet 100.000 korun určených jako úplatek pro úředníka ministerstva dopravy. "Tomu skutečně tento úplatek nabídl, ale byl odmítnut. Tento podezřelý je obviněn z podplácení, zbylá trojice ze stejného skutku ve spolupachatelství," řekl Skřepek.

Další obvinění

Všem prý hrozí za korupci nejpřísnější možný trest, tedy rok až šest let vězení, protože se pokusu o podplácení dopustili vůči úřední osobě.

Vedle Mareše je podle listu jedním z obviněných zástupce Sociálního družstva BENNA ze Žďáru nad Sázavou, které provozovalo stanice technické kontroly (STK) pro osobní automobily. Trojice mužů prý po Marešovi chtěla, aby se pokusil zajistit kladné vyřízení jejich odvolání proti rozhodnutí Krajského úřadu kraje Vysočina o neudělení nového oprávnění k provozování STK, píše Právo.

Detektivové pracovali na kauze sedm měsíců. Případem se nejdříve začali zabývat pracovníci Inspekce Policie ČR, kteří podle její mluvčí Radky Sandorové získali prvotní poznatky o možné korupci s tím, že jsou do ní údajně zapojení také policisté. To se nepotvrdilo, proto byl pak případ předán protikorupční policii.

Tagy: policie korupce

Zdroje: ČTK