Dnes je pondělí 4. prosince 2023., Svátek má Barbora
Počasí dnes -3°C Oblačno

Známé módní řetězce pozastavují své aktivity v Rusku

Známé módní řetězce pozastavují své aktivity v Rusku
Západní módu známých značek si už brzy Rusové nekoupí | zdroj: Profimedia

Své obchodní aktivity v Rusku pozastaví další známé módní značky. Ruští zákazníci si tak už nenakoupí nejen luxusní zboží módního domu Prada, ale ani sportovní značky Puma či značek Zara a Bershka, které spadají pod španělskou skupinu Inditex. Pracovní místa více než 9000 zaměstnanců Inditexu v Rusku by však měly zůstat zachovány.

Inditex regulátorovi sdělil, že za stávající situace nemůže zaručit „pokračování svých obchodních aktivit“ v Rusku. Skupina tak dočasně přerušuje své prodeje v kamenných obchodech i na internetu. Skupina také uvedla, že její prioritou je ochránit pracovní místa 9000 zaměstnanců, které má v zemi. Podle některých finančních ukazatelů bylo Rusko pro španělský koncern jedním z nejvýznamnějších evropských trhů.

Podle španělských médií Rusko představovalo pro skupinu jeden z největších trhů mimo domovskou zemi. Na základě objemu odvedených daní bylo Rusko po Francii a Itálii třetím největším trhem mimo Španělsko. Zisky z Ruska přestavovaly zhruba 8,5 procenta celkového zisku skupiny před zdaněním EBITDA, uvedla firma ve sdělení regulátorovi.

Skupina již dříve přerušila své aktivity na Ukrajině, kde má zhruba 80 obchodů a 1100 zaměstnanců. Otevřeno naopak má 13 prodejen v Bělorusku.

Německá společnost Puma, která má v Rusku zhruba stovku obchodů, již dříve přerušila dodávky zboží do Ruska. Nyní přikročila rovněž k pozastavení provozu ve všech svých ruských obchodech.

Zdroje: