Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Rusko omezuje bankovní transakce a snaží se bránit lidem v hromadění věcí

Rusko omezuje bankovní transakce a snaží se bránit lidem v hromadění věcí
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Ruská vláda zavedla opatření, která mají lidem zamezit v hromadění zásob zboží a snížit obchodníkům marže na vybrané základní potraviny. Ruská centrální banka zároveň omezila bankovní transakce, Rusové mohou svým příbuzným do zahraničí prostřednictvím bankovních převodů poslat maximálně 5000 dolarů měsíčně. Opatření má omezit odliv kapitálu ze země.

Ruské úřady uvedly, že velké maloobchodní řetězce mohou omezit prodej řady „sociálně důležitého zboží“, jako jsou základní potraviny. Podle ruského ministerstva průmyslu a obchodu je cílem opatření zabránit možným spekulacím se zbožím, píše The Wall Street Journal.

Ministerstvo uvedlo, že případy hromadění zboží zaznamenalo v několika regionech. Dodalo, že některé zboží lidé nakupovali „ve zjevně větším objemu, než je pro soukromou spotřebu zapotřebí, a to za cílem dalšího prodeje“.

Opatření mají podle ministerstva „zajistit občanům možnost koupit si cenově dostupné produkty“. Agentura TASS uvedla, že někteří obchodníci souhlasili s omezením marží u vybraných produktů, například u mléčných výrobků, pečiva a cukru, na pět procent.

Omezení odlivu kapitálu

Ruská centrální banka omezila objem peněz, které mohou Rusové prostřednictvím bankovních převodů posílat svým příbuzným do zahraničí, a to na maximálně 5000 dolarů (zhruba 118 tisíc Kč) měsíčně. Informoval o tom dnes ruský list Kommersant s odvoláním na dopis centrální banky. Podle dopisu je opatření součástí kroků k zajištění finanční stability.

„Je to vynucené opatření, jehož cílem je zajistit, aby za současné situace devizy neodcházely do zahraničí a nevytvářel se další tlak na rubl,“ uvedl analytik Anton Lopatin ze společnosti Fitch.

Ruské úřady již podnikly řadu opatření k omezení odlivu kapitálu ze země. Reagují tak na dopady rozsáhlých sankcí, které na Rusko kvůli jeho útoku na Ukrajinu uvalily západní země.

Ruská centrální banka například ve snaze podpořit domácí měnu více než zdvojnásobila svou základní úrokovou sazbu na 20 procent. Moskva rovněž nařídila ruským exportním podnikům, aby směnily na rubly 80 procent svých devizových příjmů. Ruský prezident Vladimir Putin také vydal dekret, kterým zakázal vyvážet z Ruska zahraniční měny v hotovosti v hodnotě přes 10 tisíc dolarů.

Zdroje: