Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Změny v jízdních řádech přinesly dražší jízdné i pendolino do Tater

Změny v jízdních řádech přinesly dražší jízdné i pendolino do Tater
Do Vídně nově jezdí moderní vlaková souprava Railjet. | zdroj: archiv Českých drah

Od sobotní půlnoci začaly platit nové jízdní řády na železnicích. Zlepšila se spojení v regionech a zrychlila se mezinárodní doprava, nově například na Slovensko jezdí místo rychlíků pendolino. Cena jízdného se zvýšila v průměru o jedno procento.

Změny jízdních řádů s sebou tradičně přinášejí posuny v odjezdech některých vlaků, cestující by si proto měli pro jistotu před cestou ověřit, zda nepostihly i jejich spoj.

Nejvýraznější úpravy se dotýkají mezinárodní dopravy, a to zejména spojení do Košic, Vídně a Varšavy.

"Na lince Praha – Brno – Vídeň – Graz jsou zavedeny vysokorychlostní soupravy railjet a ÖBB railjet, které na této lince nově jezdí v pravidelném dvouhodinovém intervalu," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Díky nově otevřenému hlavnímu nádraží ve Vídni se navíc cesta z Prahy zkrátí na 4 hodiny a 10 minut.

Větší úspora času čeká i cestující na Slovensko, protože do Košic nově jezdí rychlovlaky pendolino – a to v trase Praha – Ostrava – Žilina – Košice. "Doba jízdy mezi Prahou a Košicemi se zkrátí téměř o hodinu, na sedm a půl hodiny," řekl Šťáhlavský. Vlak bude stavět také v Ružomberku, Liptovském Mikuláši, Popradu-Tatrách a Kysaku. Cena jízdenky do Košic začíná na 425 korunách.

Mezi Prahou a Košicemi již jezdí soukromí přepravci Leo Express a RegioJet.

Cestující do Polska se dočkali obnovení přímého spojení Prahy s Varšavou, a to denními vlaky EuroCity Praha. Naopak při cestě do Maďarska je spoj vedený z Prahy přes Budapešť do Bělehradu zkrácen a nově končí už v Budapešti, aby se odstranilo pravidelné zpoždění, které na trase nastávalo. "Často do České republiky přijížděl zpožděný v důsledku překračování vnější hranice EU a dlouhé trasy na Balkáně," vysvětlil mluvčí.

Změny v ceníku 

Úprava jízdních řádů s sebou přináší i změny v cenách jízdného, které se zvedlo průměrně o jedno procento. Dráhy ale zavedly další bonusy pro své pravidelné zákazníky v podobě věrnostního programu ČD Body pro cestující registrované na eshopu Českých drah.

Začínají platit ale i drobné změny mimo cenu jízdného, které mohou nepřipraveným cestujícím zkomplikovat či znepříjemnit cestu. Děti do 6 let sice dál jezdí zdarma, ale nově musí mít vydanou jízdenku, byť s nulovou hodnotou.

Skupinovou jízdenku je možné na místě zakoupit pouze pro maximálně pět lidí. Pokud bude skupina početnější, musí se pro přiznání slevy předem nahlásit prostřednictvím eshopu.

Zdroje:
Vlastní