Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

(Ne)snesitelná lehkost internetových rozchodů

(Ne)snesitelná lehkost internetových rozchodů
Co se společnými fotografiemi na sociálních sítích? Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Sociální sítě plné společných fotek, společní přátelé, sdílené heslo na předplacené služby nebo třeba nahé fotografie či intimní videa uložená v mobilu. K rozchodu stačí někdy jen změnit status na Facebooku. Čemu se v době internetu a sociálních sítí při rozchodu vyvarovat? 

Najednou jste zase singl. Měli byste se vyhýbat sociálním sítím?

Pokud mezi vámi zůstala nějaká nevraživost nebo neuzavřené otázky, pak sledování profilu svého či své "ex" je jistou formou psychického sebetrýznění. Pokud nebyl rozchod vaší volbou, tedy pokud se s vámi rozešel partner či partnerka, pak je dobré si dopřát pauzu od sociálních médií, radí Peter Saddington, poradce britské skupiny Relate. "Mohlo by vás velmi rozrušovat, že ostatní jsou šťastní, anebo že váš partner jde dál," řekl.

"Ale pokud se cítíte dost silní připojit se online, pak na facebooku můžete odkliknout ex ze sledovaných - a vytvořit si tak jistý odstup, aniž byste ho museli vyškrtnout z přátel. Zůstanete přátelé, ale neuvidíte žádné jeho či její informace," vysvětlila psycholožka Emma Kennyová. Pokud ovšem vztah provázelo zneužívání či týrání v jakémkoli ohledu, pak je rada Kennyové nekompromisní: "Naprosto zablokovat", aby vás bývalý partner či partnerka nemohli kontaktovat nebo sledovat vaše profily na sociálních sítích.

Měli byste přerušit všechny online kontakty s přáteli svého nebo své ex?

V tomto případě je lepší věci neuspěchat a vyvarovat se přehnaných reakcí. "Pokud plošně označíte, odstraníte a odmítnete všechny tyto přátele, pak to pravděpodobně děláte z pozice hněvu a nepřátelství, což jsou pocity, které mohou pominout," řekla Kennyová. Proto je lepší jen na nějakou dobu přestat sledovat jejich vlákna, abyste v nich náhodou nenarazili na informace o svém bývalém či své bývalé.

Je dobrý nápad dávat palec naoru a sdílet příspěvky svého či své ex?

Záleží na tom, proč to děláte. Pokud lajkujete příspěvky svého bývalého partnera nebo partnerky proto, že jste se rozešli v dobrém a necítíte už žádné romantické vazby, pak je to v pořádku, ale i tak by bylo lepší si nechat palce nahoru pro zásadní životní události. "Pokud jste předtím, než jste spolu začali chodit, neměli hodně dobré a pevné přátelství, pak byste si měli raději držet trochu odstup," radí Kennyová. "Obecné pravidlo by mělo znít: Když jsme se rozešli, byl k tomu nějaký důvod."

A i když vy jste s rozchodem naprosto smíření a vyrovnaní, ptejte se sami sebe, zda je na tom váš bývalý nebo bývalá stejně. "Pokud ne, pak by lajkování příspěvků mohlo vzbuzovat falešné naděje, že byste se mohli znovu dát dohromady," varovala psycholožka Jo Hemmingsová.

Měli byste hned po rozchodu rozhlásit tuto informaci do online světa?

Rozhodně ne. V první řadě je to sebestředné. "Je dost narcistní si myslet, že to celý svět zajímá," řekla Kennyová. "Ti, komu na tom záleží, už to budou vědět, takže příspěvek na sociálních sítích není relevantní."

"Na sociálních sítích se všechno až nadměrně sdílí, což je zbytečné," souhlasí Hemmingsová. A navíc je to neuctivé vůči bývalému partnerovi nebo partnerce. "Diskuse o rozchodu se na sociálních sítích může hodně rozvášnit. Není to fér pro onoho druhého člověka. Vaše záležitosti by neměly být předhazovány k veřejnému přetřásání. Vyhněte se tomu, pokud můžete."

Co byste měli dělat, pokud máte nahé fotky svého či své ex?

Rozchody v nás probouzejí to nejhorší, zvlášť pokud se cítíme zranění a rozčílení. Nechat si za takové situace nahé fotografie nás může dovést k chování, kterého můžeme později hluboce litovat.

"Stačí jen pár sklenic vína během večera s kamarády, abyste tyto snímky použili k ponížení," uvedla Kennyová. Navíc pokud neplánujete už navždy zůstat sami, v jisté chvíli zahájíte nový vztah - a v takovém případě je opravdu divné mít nahé fotografie svého bývalého přítele či bývalé přítelkyně. Všechny je smažte včetně těch, co jsou uložené na cloudu, a dejte o tom své bývalé polovičce vědět.

Jak rychle byste měli změnit svůj status na Facebooku?

I když může být lákavé si ihned po rozchodu změnit status na "single", Kennyová nabádá ke zdrženlivosti. Radí namísto okamžité změny raději status skrýt a počkat do chvíle, kdy jeho změna nezpůsobí příliš velký rozruch. "Musíte mít na paměti, že na druhé straně vašeho rozchodu je lidská bytost, které byste tím, co statusem vyhlásíte do světa, mohli způsobit novou bolest."

Jak je to se změnou hesla na Netflix?

Spousta párů společně sleduje Netflix, a proto není otázka, co dělat se sdíleným účtem na Netflixu, nijak bezvýznamná. Pokud jste tím, kdo platí účty, ihned změňte heslo, radí Saddington. "Skončil váš vztah, takže končí i všechno ostatní, a proto změňte heslo na Netflix, hned jak můžete. V tomto ohledu buďte realisty."