Zlepšení vztahů Spojených států a Kuby vítají obyvatele obou zemí

- Aktuality autor: roj

Podle průzkumu agentury Reuters podporuje postupnou normalizaci vztahu Spojených států s Kubou dvě pětiny Američanů. Středeční kroky k navázání diplomatických vztahů mezi zeměmi vítají i Kubánci. Kubánská exilová komunita ale Obamovo oznámení vnímají jako zradu.

Kubánci v Havaně s nadějí sledují oznámení Raúla Castra o přelomovém navázání vztahů se Spojenými státy.

Kubánci v Havaně s nadějí sledují oznámení Raúla Castra o přelomovém navázání vztahů se Spojenými státy.,zdroj: Profimedia.cz

Vylepšení vztahů obou zemí by mohlo postupně vést ke zrušení hospodářské blokády Kuby, což obyvatelé komunistického ostrova vnímají jako šanci na rozšíření obchodu a vylepšení ekonomiky. Padesát tři let trvající hospodářské embargo ale musí schválit americký Kongres.

Prvním významným krokem, který následoval po úterním telefonátu obou představitelů států, byla výměna politických vězňů. USA plánuje také otevřít v Havaně svou ambasádu.

Oznámení amerického prezidenta Baracka Obamy a kubánského vůdce Raúla Castra však rozhněvala kubánské disidenty, které to považují za zradu. Americká vláda s nimi prý měla své rozhodnutí předem konzultovat.

Průzkum agentury Reuters se uskutečnil v říjnu. Je tedy možné, že reálné navázání diplomatických vztahů s veřejným míněním ještě zamíchá.

Tagy: Kuba Spojené státy americké americká diplomacie

Zdroje: ČTK