Zklamání i víra ve spolupráci zní z Bavorska po zvolení Zemana

- Aktuality autor: Michal Polák

Nejprve projevy velkého zklamání a poté diplomatická vyjádření o víře v dobrou budoucí spolupráci zazněly od bavorských a sudetoněmeckých politiků v reakci na zvolení Miloše Zemana novým českým prezidentem.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Mediafax

 Zeman v předvolební kampani ostře napadal svého konkurenta, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga za jeho kritická vyjádření vůči takzvaným Benešovým dekretům a poválečnému násilnému vysídlení sudetských Němců. Bavorští i sudetoněmečtí politici přesto věří, že ve své funkci Zeman nebude dělat téma z "předsudků minulosti". 

První, nepříliš pozitivní reakce se objevily na Twitteru krátce po oznámení Zemanova vítězství. "Od pádu komunismu bude českým prezidentem znovu dřevní socialista. Škoda pro Evropu," posteskl si předseda sudetoněmecké Ackermannovy obce a politik bavorské vládní CSU Martin Kastler. "Zas jedno vítězství postavené na nenávisti," dodal. 

Podobně se v bezprostřední reakci vyjádřila šéfka německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová, která nástupce Václava Klause označila za "odporného nacionalistu". V pondělí na dotaz německé tiskové agentury DAPD ale její kancelář vzkázala, že se k českým volbám vyjadřovat nechce. 

Pokusíme se vést dialog

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt podle DAPD projevil "pragmatický účelový optimismus". "Český národ si zvolil Zemana. I s ním se nepředpojatě a bez jakýchkoli klapek na očích pokusíme vést dialog. Zeman si tu šanci zaslouží," prohlásil Posselt. 

Připustil, že v Zemanově volební kampani zazněly "neférové tóny". "Zeman je ten typ, který svůj názor často mění, je nevypočitatelný," soudí o novém prezidentovi předák Sudetoněmeckého krajanského sdružení. "Antiněmecký rasismus" ale do kampaně v Česku podle něj vnesla rodina dosluhující hlavy státu Václava Klause. "Od Zemana takové tóny neočekávám," poznamenal Posselt. 

"Věřím, že nový český prezident Miloš Zeman nebude tématizovat předsudky minulosti, ale bude se s Bavorskem partnersky a otevřeně zasazovat o budoucnost," konstatovala bavorská ministryně pro evropské záležitosti Emilia Müllerová (CSU). Výsledek českých prezidentských voleb podle ní nedává žádný důvod k obavám o česko-bavorské vztahy, které označila za velmi stabilní. 

Dobrý výsledek pro Schwarzenberga

Bavorská ministryně pro rodinu Christine Haderthauerová (CSU) přivítala dobrý výsledek Schwarzenberga i navzdory jeho nepopulárním vyjádřením o Benešových dekretech. "V České republice je tak v podstatě každý druhý už připraven intenzivně se zabývat zpracováním osudu sudetských Němců," vyvodila ze zhruba 45 procent hlasů, které ministr zahraničí ve druhém kole obdržel. 

To podle Haderthauerové čeští politici bez ohledu na stranickou barvu nemohou přehlížet. "Z toho mám velkou naději na další pozitivní rozvoj politického dialogu s Bavorskem a sudetskými Němci," uvedla ministryně, která v mnichovské vládě hájí zájmy sudetských Němců, jejichž velká část po nuceném odchodu z Československa po druhé světové válce zamířila právě do Bavorska.

Tagy: reakce prezidentské volby Bavorsko Sudety

Zdroje: ČTK