Nizozemská královna abdikovala po 33 letech. Zemi bude panovat nejstarší syn

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 29. 1. 2013 09:48) - Aktuality autor: Danica Klein

Nizozemská královna Beatrix krátce před 75. narozeninami oznámila, že 30. dubna abdikuje. Novým panovníkem se pak stane její nejstarší syn, 45letý princ Willem-Alexander, který tak ukončí více než stoletou éru žen na nizozemském trůně. Královna své rozhodnutí oznámila v projevu, který přenášela nizozemská televize i rozhlas. 

Královna Beatrix

Královna Beatrix,zdroj: stern.nl

Právě 30. dubna uplyne 33 let od chvíle, kdy Beatrix nastoupila na trůn po své matce, královně Julianě. Ta abdikovala v den svých 71. narozenin. 

"Odpovědnost za naši zemi teď musí ležet v rukou nové generace," řekla královna v projevu ze svého paláce v Haagu. "Jsem hluboce vděčná za velkou víru, kterou jste ve mě vkládali v těch mnoha letech, kdy jsem mohla být vaší královnou," dodala. 

Ačkoli královnina abdikace není velkým překvapením, protože se o ní v posledních letech mnohokrát spekulovalo, vzbudila chystaná změna na nizozemském trůně velké emoce. Panovnice je totiž u veřejnosti velice oblíbená. 

Jako první odcházející královně osobně poděkoval premiér Mark Rutte, který se svým projevem vystoupil bezprostředně po ní. "Od své korunovace v 80. letech odevzdala nizozemské společnosti srdce i duši," řekl na její adresu. 

Následník trůnu Willem-Alexander se stane prvním mužem na nizozemském trůně po více než 122 letech. Přeruší tak dlouhou šňůru panovnic, kterou kromě jeho matky tvoří jeho babička královna Juliana a prababička královna Wilhelmina. Willem-Alexandr je ženatý a má tři dcery. Další hlavou monarchie se tedy s nejvyšší pravděpodobností stane opět žena. 

O možné abdikaci nizozemské královny se naposledy hlasitě mluvilo loni. Právě před rokem totiž královskou rodinu zasáhla tragédie, když prostředního syna panovnice, prince Johana Frisa, v Rakousku zasypala lavina. Od té doby je princ v kómatu. Velkým traumatem byla pro královnu i událost z roku 2009, kdy útočník vjel během oslavy státního svátku s její účastí do davu a zabil přitom sedm lidí. 

Jedna z nejdéle vládnoucích evropských panovnic

Roli panovnice v mezinárodní politice hodnotí pozitivně politici sousedních zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila večer královně velké uznání. "Zvláště zásluhy královny o smíření mezi Německem a Nizozemskem jsou hodnoceny velmi vysoko," vzkázala Merkelová

Také belgický premiér Elio di Rupo poděkoval královně za udržování blízkých a srdečných vztahů mezi oběma zeměmi. Prvnímu muži, který po dlouhých letech vlády žen nastoupí na trůn, popřál hodně štěstí s těžkými úkoly, které na něj čekají. 

Nizozemská královna, celým jménem Beatrix Armgard Wilhelmina, princezna oranžsko-nasavská, je jednou z nejdéle vládnoucích evropských panovnic. Národ si naklonila svým civilním vystupováním, pracovitostí, uměleckými sklony i životem bez skandálů.

Tagy: Nizozemsko kralovna holandsko

Zdroje: ČTK