Židovská obec: Projevy antisemitismu vzrůstají hlavně na webu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Židovská obec zaznamenala loni trojnásobný nárůst projevů nenávisti vůči Židům v České republice. Činnost antisemitů byla údajně znatelná zejména na internetu. Důvodem bylo zvyšování napětí v izraelsko-palestinském konfliktu, proizraelská politika české vlády a také prezidentská kandidatura Jana Fischera, u kterého se antisemité zaměřují na jeho židovský původ. 

Židovství (ilustrační obrázek).

Židovství (ilustrační obrázek).,zdroj: zurnal.upol.cz

Obec loni zaznamenala šest útoků na majetek, fyzické napadení člověka se nestalo. V roce 2011 se majetku týkalo pět incidentů a člověka jeden. "Ani čísla vypovídající o vyhrožování a obtěžování nikterak nevybočují ze statistiky let předchozích," uvádí zpráva. 

V roce 2012 se objevil nárůst nenávistných projevů slovem a obrazem, zejména na internetu. Zatímco rok předtím obec monitorovala 26 článků, videí a obrázků, loni zjistila 82 případů. "Stále se ale počtem antisemitských incidentů i jejich charakterem řadíme k zemím, kde je situace velmi dobrá. Například v porovnání s Maďarskem či Řeckem, kde nenávistné projevy vůči Židům prosakují i do veřejného života," uvedl předseda Židovské obce Jan Munk. 

Roli sehrály údajně také církevní restituce. "Byly důvodem k projevům nenávisti vůči církvím a současně v určité míře i vůči židovské komunitě," sdělil Munk. Podle zprávy se antisemitismus projevil při prezidentských volbách, zejména v souvislosti s Fischerovou kandidaturou. "Její ohlasy podaly mimo jiné důkaz, že v části české společnosti existuje v různých podobách latentní nesnášenlivost," dodal Munk. 

S podobnými informacemi ohledně internetu přišlo nedávno také ministerstvo vnitra, podle jehož výroční zprávy o extremismu se čeští radikálové přesouvají s aktivitami stále více na web. Pravicová scéna přitom využívá hlavně sociální sítě. Bezpečností informační služba v posledních zprávách zmiňuje, že se pravicoví extremisté snaží obnovovat své aktivity, přičemž řeší spory mezi sebou a scéna zůstává roztříštěná. 

Židovská obec zaznamenává a hodnotí incidenty na základě mezinárodní definice antisemitismu a statistika se liší od oficiálních čísel policie, která počítá trestné činy. Nenávist vůči Židům se podle ní projevuje například v obviňování ze spiknutí s cílem poškodit lidstvo. Antisemité také považují Židy zodpovědné za politiku Izraele a popírají práva židovského národa na sebeurčení.

Tagy: židé antisemitismus

Zdroje: ČTK